Obszar, w którym potencjał naszego miasta jest chyba najmniej wykorzystywany to turystyka. Wąbrzeźno posiada przecież wspaniałe walory przyrodniczo-krajobrazowe, ma też ciekawą historię - to powinno przyciągać turystów.
Inną dziedziną, o którą trzeba zadbać jest przedsiębiorczość. Mamy co prawda w mieście duże firmy jak np. "Ergis"?"Reflex" czy "Worwo", ale tylko powstanie kolejnych będzie warunkiem poprawy sytuacji w mieście - utworzenia nowych miejsc pracy, podwyższenia płac itp.
Jak to robić? Oto pytanie, na które odpowiedzi - choć bardzo ogólnych - szukają specjaliści z firmy "Europrogress" przygotowując wstępną wersję nowej strategii rozwoju naszego miasta. Zawiera ona diagnozę obecnej sytuacji, ale wyznacza też cele działań na 20 następnych lat.
Cel nr 1: Rozwój bazy ekonomicznej
Przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych powinno być priorytetowym zadaniem. Inwestycji wymaga także infrastruktura, np. konieczne jest pełne uzbrojenie terenów. Samorząd powinien zadbać o to, aby potencjalnym inwestorom zapewniać kompleksową obsługę.
Nie można jednak zapominać o już istniejących przedsiębiorcach. Jak wynika z dokumentu, mieszkańcy naszego miasta charakteryzują się dość wysoką aktywnością gospodarczą. Jednak dochody firm nie są duże, a za tym idą niskie płace pracowników.
Jak temu zapobiec? Specjaliści proponują aktywne wspieranie osób już prowadzących oraz dopiero otwierających swoje firmy. Wsparcia potrzebują również organizacje i instytucje wspomagające biznes. Sukcesu nie da się osiągnąć bez aktywnej promocji gminy w kraju i za jego granicami.
Cel 2: Rozwój podstawowej infrastruktury
Jak zauważają twórcy opracowania, stan dróg w mieście, może stanowić barierę dla przyciągania nowych i funkcjonowania działających inwestorów. Problemem mogą być także utrudnienia np.: nierównomierne oświetlenie ulic oraz niedostateczna liczba miejsc parkingowych.
W te "działki" miasto powinno inwestować we współpracy z powiatem oraz samorządem województwa. Konieczne są też działania poprawiające bezpieczeństwo, np. rozbudowa monitoringu.
Kolejne zadanie to podniesienie stanu technicznego sieci wod-kan, modernizacja obiektów użyteczności publicznej, modernizacje ulic i oświetlenia.
Dla zwiększenia atrakcyjności miasta specjaliści proponują, oczywiście, dokończenie rewitalizacji starej części Wąbrzeźna, ale także udostępnienie i przygotowanie przyjaznych szlaków turystycznych, budowę ścieżek rowerowych, poprawienie czystości wód i jezior, uporządkowanie parków, zieleńców.
Cel 3: Podnieść jakość "kapitału ludzkiego"
Wąbrzeźnianie muszą być jak najmądrzejsi, ale także sprawni fizycznie. To zależy m.in. od tego w jakich warunkach będą się uczyli. Dlatego trzeba unowocześniać infrastrukturę edukacyjną i sportową - modernizować, doposażać, budować nowe obiekty. Swoje kwalifikacje podnosić powinni także nauczyciele.
Ważnym zadaniem jest wspieranie edukacji najmłodszych - przedszkoli - ale także promocja szkoleń, kursów, pozwalających podnieść swoje kwalifikacje osobom dorosłym. Niezbędny jest też rozwój instytucji kultury: modernizacje i doposażenie w sprzęt.
Następne wskazanie to rozwijanie budownictwa socjalnego: budowa nowych mieszkań i modernizacja istniejących.
Z pełną wersją projektu strategii rozwoju miasta zapoznać się można na internetowej stronie www.wabrzezno.com. A swoje uwagi na jej temat urzędnikom zgłaszać do 21 grudnia.