W 2001 roku Urząd Miasta wydał 12 pozwoleń na budowę bloków mieszkalnych, rok później tylko jedno. Od trzech lat ratusz wydaje od trzech do pięciu pozwoleń na budowę bloków mieszkalnych
Za najnowsze
najdroższe i najatrakcyjniejsze osiedle wielorodzinne we Włocławku uznawany jest kompleks "Przy Parku", oddany niedawno do użytku i wybudowany przez firmę "Budizol". Cena metra kwadratowego w każdym ze 140 mieszkań wynosiła średnio 2100 złotych. Wzrost cen jest stosunkowo niewielki. 2600-2700 złotych za metr, zależnie od kondygnacji, żąda od klientów zainteresowanych lokalami w nowym bloku przy ul. Stodólnej firma deweloperska "Waldemar Boś". Budynek będzie gotowy już w przyszłym roku.
Dobiegła końca budowa bloku mieszkalnego przy ul. Chmielnej, wznoszonego przez "Budomex". Wszystkie mieszkania już sprzedano, średnio po 2,5 tys. zł brutto. Firma "Budizol" nabyła kolejne atrakcyjne działki budowlane przy ul. Króle-wieckiej i Biskupiej, gdzie ma wkrótce budować tam domy mieszkalne.
- Prawda jest taka, że płacąc tyle samo za cegłę, cement i inne materiały budowlane, a trochę więcej za grunty i robociznę, w dużych miastach jestem w stanie wziąć za metr mieszkania kilkakrotnie więcej niż we Włocławku - ocenia jeden z włocławskich deweloperów.
Włocławska rzeczywistość
to albo bloki socjalne, budowane z myślą o najuboższych, gdzie mieszkańcy wpłacają jedynie kaucję, albo budynki Towarzystw Budownictwa Społecznego, których lokatorzy mogą wprowadzić się do mieszkań po wpłaceniu średnio ok. 30 tys. złotych. Reszta rozłożona jest na wieloletnie raty. Na lokale z TBS czeka obecnie około 250 włocławian. Kolejny blok socjalny miasto chce budować na Zakręcie. Niewykluczone, że za rok będzie on oddany do użytku.
