MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2016. Ostrzeżenia MSZ: dokąd nie jechać? [kraje]

Gazeta Pomorska
Gazeta Pomorska
Paweł Miecznik/ Polska Press Grupa
Planując zagraniczne wakacje warto zapoznać się z ostrzeżeniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla podróżujących. Sprawdź, nad jakimi destynacjami warto się zastanowić.

Zagrożenie terrorystyczne w wielu krajach świata rośnie. Niestety, zamachowcy jako cel bardzo często wybierają miejsca, gdzie wypoczywają turyści: kurorty, hotele i inne przestrzenie zatłoczone przez turystów. Dzięki ostrzeżeniom dla podróżujących na stronie polskiego MSZ można zorientować się, który wyjazd może okazać się ryzykowny. Przedstawiamy ostatnie aktualizacje.

NIGERIA. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje o szczególnie wysokim zagrożeniu atakami pirackimi na statki w Zatoce Gwinejskiej oraz zamachami terrorystycznymi na terenie północnej i środkowej Nigerii, a także napadami rabunkowymi i porwaniami na terenie całego kraju.

EGIPT. Bardzo popularne miejsce wypoczynku Polaków nie jest niestety bezpieczne. Ze względu na zagrożenie zamachami terrorystycznymi w Egipcie, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże tam z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El – Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.

AZERBEJDŻAN. Powtarzają się incydenty zbrojne w rejonie Górskiego Karabachu.

ARMIENIA. Ze względu na odnotowywane zaostrzanie się sytuacji na granicy armeńsko-azerbejdżańskiej oraz wokół regionu Górskiego Karabachu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróżowanie na tereny przygraniczne Armenii i Azerbejdżanu (w szczególności do prowincji Tawusz i Gegharkunik) oraz po Górskim Karabachu.

***

Letni urlop wśród gór i jezior. Austria na wakacje

***

PAKISTAN. Podróż ryzykowna - wciąż prowadzone są działania militarne w Północnym Waziristanie i FATA - wysokie zagrożenie terrorystyczne.

BELGIA. Belgijskie Centrum Analiz Zagrożeń (OCAM) obniżyło 24 marca 2016 ocenę zagrożenia terrorystycznego dla całej Belgii z najwyższego czwartego poziomu do poziomu trzeciego. Wciąż jednak jest tam niebezpiecznie.

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ. Wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi.

INDONEZJA. Wysoki poziom zagrożenia pomimo walki władz indonezyjskich z terroryzmem.

ARABIA SAUDYJSKA. W związku z niestabilną sytuacją w Jemenie i Iraku oraz zwiększoną mobilizacją saudyjskich sił bezpieczeństwa na granicach z tymi państwami Ministerstwo Spraw Zagranicznych sugeruje obywatelom RP przebywającym lub przyjeżdżającym do Arabii Saudyjskiej unikanie podróży w rejony przygraniczne Arabii Saudyjskiej z Irakiem i Jemenem.

MALEZJA. Uwaga! Porwania cudzoziemców i przestępczość na wschodnim wybrzeżu stanu Sabah (Borneo), szczególnie na wyspach graniczących z Archipelagiem Sulu, leżącym w południowej części Filipin oraz okolicach miast Sandakan, Lahad Datu, Semporna i Tawau.

LIBAN. Niestabilna sytuacja bezpieczeństwa na pograniczu libańsko-syryjskim i libańsko-izraelskim, w rejonie doliny Bekaa (szczególnie: Hermel, Aarsal, Baalbek), w mieście Tripoli oraz w południowych przedmieściach Bejrutu.

TURCJA. Uwaga na działania zbrojne na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuację również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji. Zaleca się obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo – rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe – zachowanie szczególnej ostrożności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska