Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje nad jeziorem. Sprawdź, jakie możesz wybrać kąpielisko w Kujawsko-Pomorskiem

Marek Weckwerth
Tylko co trzeci z nas wyjedzie w tym roku na letni urlop. Wakacje spędzimy na działce lub nad okolicznymi jeziorami. Czy kujawsko-pomorskie kąpieliska są przygotowane do sezonu?

- Nie stać mnie na wakacje nad morzem - przyznaje Ewelina Maćkowska, pracująca w jednym z toruńskich sklepów na Starówce. - Zresztą szef latem i tak nie da mi więcej niż tydzień urlopu. W wakacje mamy więcej klientów-turystów. Mam nadzieję, że w lipcu będzie pogoda, bo te kilka wolnych dni zamierzam spędzić na plaży, nad jeziorem w Kamionkach.

Lipiec górą

Podobnie jak pani Ewelina na wypoczynek w lipcu zdecydowało się aż 61 proc. Polaków - wynika z badań Pentora. Jednak tylko 30 proc. z nas spędzi urlop poza domem (o 4 procent mniej niż rok temu). To efekt kryzysu. 14 proc. badanych stwierdziło, że będzie pracować przez całe wakacje. Spośród tych, którzy nie wezmą dłuższego urlopu, 14 proc. planuje wypady za miasto, a 22 proc. będzie dzielić czas między dom a działkę.

Pani Ewelina nie będzie miała problemu z dotarciem na plażę, bo władze Torunia wynajęły specjalne autobusy, które kilka razy dziennie, tylko za złotówkę, dowożą mieszkańców miasta nad jeziora Kamionki, Chełmżyńskie w Zalesiu oraz Okonin.

A co czeka nas na plaży?

- Większość kąpielisk jest dobrze przygotowana, ratownicy są w gotowości - stwierdza Aleksander Maćkowski, prezes Kujawsko-Pomorskiego WOPR w Bydgoszczy.

Zresztą właściciele ośrodków wypoczynkowych prześcigają się w pomysłach by ściągnąć gości i na nich zarobić. Zwłaszcza, że przez cały czerwiec, ze względy na chłód i deszcze, plaże nad jeziorami świeciły pustkami.
Na przykład w podbydgoskich Chmielnikach atrakcją mają być dziewczęta w bikini - ratowniczki, które pilnować będą bezpieczeństwa kąpiących się.
A kąpać się, na szczęście, mamy gdzie. Z kilkudziesięciu badanych kąpielisk w regionie Sanepid zamknął tylko cztery.
- Generalnie, czystość wód w naszym regionie poprawia się - twierdzi Stanisław Gazda, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Kąpieliska strzeżone

Rejon bydgoskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: Borówno, Chmielniki, Pieczyska, Samociążek, Tuchola, jez. Średniak k. Gostycyna, Kęsowo, Sępólno Krajeńskie, Kamień Krajeński, Cekcyn, Tleń (jez. Mukrz), Żnin, Wąsosz.
Rejon toruńskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: Kamionki, Osiek, jez. Chełmżyńskie, jez. Okonin, jez. Rudnickie k. Grudziądza, Nowa Wieś k. Jabłonowa Pom., Górzno. Na Pojezierzu Brodnickim: Brodnica nad jez. Niskie Brodno, Zbiczno, Bachotek, Ciche.

Rejon włocławskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: jez. Czarne i jez. Wikaryjskie, Lubień Kujawski, Chodecz.

inFografika monika wieczorkowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska