https://pomorska.pl
reklama

„Wakacje z Fundacją ORLEN" – uzyskaj dofinansowanie na kolonie dla młodzieży

Materiał informacyjny ORLEN
Dla organizacji non-profit ruszył nabór do programu „Wakacje z Fundacją ORLEN 2025” - można uzyskać dofinansowanie na zorganizowanie dzieciom niezapomnianych wakacji.
Dla organizacji non-profit ruszył nabór do programu „Wakacje z Fundacją ORLEN 2025” - można uzyskać dofinansowanie na zorganizowanie dzieciom niezapomnianych wakacji.
ORLEN pomaga młodzieży, promując wypoczynek za pomocą programu grantowego „Wakacje z Fundacją ORLEN 2025”. To doskonała okazja na uzyskanie dofinansowania dla organizacji non-profit, które chcą zorganizować letni wypoczynek dla dzieci z klas I–VIII szkoły podstawowej. Łączna pula programu to aż 1.500.000 zł. Warto się spieszyć, ponieważ wnioski o grant można składać na stronie Fundacji ORLEN tylko do 15 maja 2025 r.

Wakacje z ORLENEM – zasięg terytorialny, podmiotowy

Program grantowy „Wakacje z Fundacją ORLEN 2025” skierowany jest do młodzieży zamieszkałej na terenach, w których prowadzone są kluczowe zakłady produkcyjne, prace wydobywcze i inwestycyjne podmiotów Grupy ORLEN.

Są to:

  • Płock i gminy: Stara Biała, Łąck, Gąbin, Słupno, Radzanowo i Nowy Duninów,

  • Włocławek i powiat włocławski,

  • Gdańsk oraz miejscowości: Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Kolbudy, Starogard Gdański,

  • Kartuzy, Żukowo, Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie,

  • Przemyśl.

Pomoc mogą w tym przypadku uzyskać organizacje zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, tj. m.in. stowarzyszenia, fundacje, czy też publiczne szkoły podstawowe. Działania bezpośrednio skierowane do młodzieży ze szkół podstawowych muszą być przy tym realizowane wyłącznie w okresie 30 czerwca 2025 r. do 29 sierpnia 2025 r.

Wniosek o grant – na co można go uzyskać?

Wniosek o grant w ramach programu „Wakacje z Fundacją ORLEN” można uzyskać na jedną z określonych 4 kategorii aktywności. Są to:

  1. półkolonie kulturalne – czyli np. warsztaty i zajęcia: muzyczne, plastyczne, teatralne, taneczne i audiowizualne, wizyty w muzeach, zwiedzanie wystaw;

  2. półkolonie sportowe – np. zajęcia sportowo - rekreacyjne, quizy i zabawy, mini turnieje piłki nożnej, ręcznej, siatkowej, zajęcia na basenie;

  3. półkolonie „Dla każdego coś miłego” – czyli np. gry i zabawy integracyjne, sportowe, gry miejskie, zajęcia plenerowe;

  4. półkolonie językowe - czyli np. nauka języka angielskiego poprzez zabawy integracyjne, quizy, gry edukacyjne, zajęcia twórcze.

Musimy pamiętać o tym, że warunkiem do uzyskania dofinansowania, jest zgłaszanie tylko takich turnusów, które będą trwać przez 5 dni roboczych, czyli od poniedziałku do piątku, z minimum 8 godzinami zajęć dziennie i z wyżywieniem.

Wydatki kwalifikowane do programu

Do wydatków, na które można uzyskać finansowanie ze środków przekazanych przez Fundację ORLEN

w ramach grantów, należą:

  • materiały, narzędzia i usługi potrzebne do realizacji projektu i bezpośrednio wykorzystywane w działaniach projektowych,

  • koszty wyżywienia uczestników turnusów,

  • transport uczestników projektu do miejsca docelowego i z powrotem, a także przewóz materiałów,

  • promocję Projektu – 5% wartości Projektu,

  • koszty administracyjne bezpośrednio związane z Projektem – może to być m.in. druk materiałów reklamowych, wynajem pomieszczeń do przeprowadzenia działań, artykuły biurowe (papier, długopisy, itp.), wysyłka materiałów,

  • wynagrodzenia dla specjalistów, bez których realizacja Projektu nie jest możliwa, a których kompetencje potwierdzone są stosownymi dokumentami. Potrzeba zatrudnienia specjalisty powinna zostać starannie uzasadniona. W przypadku braku uzasadnienia koszty te nie będą uwzględniane w kosztorysie. 

Zasady uzyskania grantu od Fundacji ORLEN

Przesłane za pomocą formularza internetowego na stronie Fundacji ORLEN wnioski o grant powinny spełniać określone kryteria. Ich oceny dokonają eksperci powołani przez zarząd Fundacji. Maksymalna suma punktów wynosi 100.

Ocenie ze strony ekspertów podlegają m.in.:

  • jakość koncepcji (cel Projektu oraz jego opis, sposób rekrutacji, harmonogram Projektu, harmonogram turnusu, opis zarządzania Projektem) - od 0 do 25 punktów,

  • kosztorys (kwalifikowalność wydatków, sporządzenie na wzorze) - od 0 do 15 punktów,

  • walory edukacyjne Projektu dla młodzieży - od 0 do 15 punktów,

  • atrakcyjność form spędzania wolnego czasu młodzieży - od 0 do 10 punktów,

  • jakość całodziennego wyżywienia młodzieży - 0 do 5 punktów,

  • doświadczenie w realizacji półkolonii i kolonii przez Wnioskodawcę - od 0 do 10 punktów,

  • zasięg Projektu - jak największa grupa uczestników Projektu - od 0 do 10 punktów,

  • planowane działania promocyjne realizowanego Projektu - od 0 do 10 punktów.

Wakacje z Fundacją ORLEN – jak złożyć wniosek?

Wniosek do programu grantowego można złożyć online poprzez generator dostępny na stronie Fundacji ORLEN. Link do systemu, regulamin oraz najczęściej zadawane pytania można znaleźć na stronie projektu Wakacje 2025 z Fundacją ORLEN – rusza nowy program grantowy. Wyniki naboru do projektu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Fundacji ORLEN. Oprócz tego zwycięzcy otrzymają informację e-mailową.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska