https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne pożyczki

Agnieszka Domka-Rybka
Jeśli nie mamy oszczędności, wcale nie musimy rezygnować z wakacji. Wyjściem z sytuacji jest skredytowanie wypoczynku.
Wakacyjne pożyczki

Pamiętajmy jednak, że dług trzeba spłacić.

Możemy wziąć szybką pożyczkę lub postarać się o kredyt w rachunku osobistym.

Szybkie i drogie
- Znalezienie odpowiedniego kredytu nie powinno być trudne, ponieważ zwykle przed wakacjami banki odświeżają swoje oferty i wprowadzają liczne promocje - twierdzi Michał Macierzyński, ekspert z portalu Bankier.pl. - Standardowa pożyczka gotówkowa to jedno, ale można pomyśleć także o alternatywnych sposobach finansowania wypoczynku, takich jak np. limit w koncie.

Pożyczając pieniądze na wakacje należy robić to rozsądnie, bo kilkanaście dni urlopu będziemy spłacać przez długie miesiące. Przede wszystkim nie należy przesadzać z rozkładaniem spłaty na zbyt wiele rat. Optymalny wybór to maksymalnie 12 miesięcy. W innym przypadku spłata kredytu nałoży się nam na... kolejne wakacje.

Ponadto wydłużając znacznie okres spłaty, będziemy musieli ponieść wyższe koszty kredytu. Warto także oszacować wstępnie koszt wyjazdu i nie pożyczać więcej niż potrzebujemy. Nie każda instytucja proponuje atrakcyjne warunki kredytowania, dlatego dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie kilku oddziałów i porównanie ofert. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Przed wakacjami rozpoczyna się ruch zwłaszcza w ofertach kredytów gotówkowych. Banki chwalą się w reklamach, że kredyt może być udzielony szybko, łatwo i na promocyjnych warunkach. A klient może go przeznaczyć na dowolny cel, w tym na wakacyjny wyjazd.

Część banków w opakowaniu kredytu wakacyjnego sprzedaje standardowy kredyt będący w ofercie przez cały rok. Stosując ten chwyt sugerują klientowi, że jest to oferta przygotowana specjalnie na wakacje, a więc ta, której szuka.

Coraz częściej w reklamach banki akcentują szybkość udzielania pożyczki i uproszczone zasady kredytowania. Jeśli dostarczymy odpowiednie dokumenty, kredyt możemy uzyskać już w czasie jednej wizyty w oddziale. Część banków podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu jedynie na podstawie oświadczenia o zarobkach, nie wymagając już samego zaświadczenia z zakładu pracy. Nie są potrzebne także żadne poręczenia. Wpływ na szybkość podjęcia decyzji i warunki kredytowe ma także pozytywna historia w Biurze Informacji Kredytowej. Niestety, często szybka pożyczka jest również pożyczką drogą. Dlatego atrakcyjność oferty kredytowej należy oceniać przede wszystkim porównując oprocentowanie i koszty dodatkowe, takie jak prowizje czy ubezpieczenia.

Atrakcyjne? Zależy dla kogo
W reklamach banki podają zawsze najniższe oprocentowanie zarezerwowane tylko dla wąskiej grupy klientów, zazwyczaj tych najlepszych i sprawdzonych. Przeciętny pożyczkobiorca zapłaci więcej, a już na pewno, jeśli nie korzysta na co dzień z usług danego banku. Ile rzeczywiście będzie kosztowała pożyczka, można sprawdzić prosząc o wyliczenie całkowitego kosztu kredytu. Oprocentowanie nominalne nie odzwierciedla bowiem rzeczywistych kosztów jakie poniesie klient. Uzyskanie kredytu za pośrednictwem biura podróży będzie ograniczone do oferty tylko banku, z którym firma podpisała umowę.

Dodatek do konta
Tańszą alternatywą dla kredytu gotówkowego może być kredyt w rachunku osobistym. Bez trudu można znaleźć bank, gdzie oprocentowanie takiego kredytu wyniesie 12-13 proc. Średnio jest to ok. 15 proc. Limit kredytu zależy zazwyczaj od wpływów na konto z ostatnich trzech miesięcy. Dlatego nie są potrzebne dodatkowe zaświadczenia, a procedura wnioskowania jest prosta. Jeśli kredyt zostanie przyznany, klient musi zapłacić prowizję za przyznanie limitu w wysokości ok 1-1,5 proc. Najprościej zapytać o tą formę kredytowania w banku, który prowadzi nasz rachunek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska