Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczymy o kontrakt za 28 miliardów złotych

(Kaf)
W planach znajduje się m. in. modernizacja bydgoskiego Portu Lotniczego.
W planach znajduje się m. in. modernizacja bydgoskiego Portu Lotniczego. Archiwum
Przed nami gorący okres negocjacji o dofinansowanie najważniejszych zadań dla regionu. Na razie samorządy stoczą bój o kształt projektu kontraktu.

Wczoraj na sesji sejmik województwa przyjął wstępną listę projektów, które zarząd zgłosi do finansowania z krajowej puli unijnych pieniędzy. Wykaz opiewa na ok. 28 mld zł i już wywołuje wiele emocji, bo każdy samorząd chciałby tu wpisać jak najwięcej inwestycji.

Czy tyle ugramy?

Radni mieli sporo uwag do zakresu projektów. Wskazywano potrzebę dopisania np. elektryfikacji linii kolejowej z Torunia do Grudziądza, nazywania zadań w bezpieczeństwie przeciwpowodziowym, określenie odcinków dróg, jakie chcemy remontować.

- Powinniśmy też w dokumencie jasno zdefinować beneficjentów tych projektów, bo nie wiemy, kto tak naprawdę dostanie pieniądze - przekonuje przewodniczący klubu PiS.

Czytaj też: Patron dla mostu na Trasie Uniwersyteckiej? Senator Andrzej Kobiak ma pomysł [wideo]

Do przewodniczącej sejmiku wpłynęły już uwagi do listy od prezydenta Torunia, Inowrocławia i Bydgoszczy, a także rektorów bydgoskich uczelni. Michał Zaleski i Rafał Bruski osobiście na sesji przedstawili swoje sugestie.

Bruski przekonywał, że chce zawalczyć o pieniądze dla bydgoskich uczelni. Również prezydent Torunia przypomniał o wskazaniu inwestycji, które jego zdaniem są ważne dla Torunia i całego regionu. - Zgłosiliśmy 12 projektów, ale 3 nie zostały uwzględnione - mówi Zaleski. - Zabrakło np. propozycji przebudowy DK 15 od granic Torunia do węzła w Turznie. W dokumencie brakuje też konkretnych kwot dla inwestycji.

Burzliwe konsultacje?

Teraz wstępna lista trafi do konsultacji. Na początek 2 października nad dokumentem pochylą się samorządy miast. - Te projekty, które będzie można ująć, zostaną dopisane do projektu kontraktu - zapowiada Dorota Jakuta, przewodnicząca sejmiku.

Walka o wpisanie kolejnych inwestycji może okazać się płonna, bo póki co nie wiadomo, ile pieniędzy dostaniemy ani na jaki cel. - Czy rząd dał jasny sygnał, jakie obszary chce wspierać w naszym regionie? - zastanawia się Jan Wadoń, radny SLD.

Na odpowiedź trzeba będzie zaczekać. Negocjacje z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego rozpoczną się w październiku. - Nie ma kwot ograniczających, ale margines negocjacji może być zupełnie inny niż to, co mamy zapisane w projekcie - zastrzega marszałek Piotr Całbecki.

Marszałek chce, aby także prezydenci i rektorzy uczelni wsparli go w kluczowych momentach negocjacji z rządem. Ustala też stanowiska inwestycji ponadregionalnych z sąsiednimi województwami. - W ten sposób mamy większą szansę na zdobycie pieniędzy na inwestycje w regionie - przekonuje.
Wstępna lista projektów znajduje się na www.kujawsko-pomorskie.pl

Wykaz propozycji inwestycyjnych województwa znajdziesz tutaj.

Więcej informacji znajdziesz w dzisiejszym papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska