ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to przede wszystkim pieniądze. Środki pochodzą z funduszy europejskich mają wzmocnić tzw. "obszar funkcjonalny" Torunia. W tym przypadku chodzi aż o 85 mln euro.
Toruń zbliży się do okolic
- ZIT-y to narzędzie, które wymusza współpracę środowisk samorządowych między sobą. Różnie z tym bywa. Ale w tym przypadku pieniądze łączą – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Mówimy o budowaniu wspólnych relacji między dużymi ośrodkami miejskimi a otaczającymi je gminami. W przypadku ZIT-u toruńskiego liderem jest Toruń, ale pamiętajmy, że w partnerami są takie powiaty jak chełmiński, golubsko-dobrzyński i aleksandrowski. Integracja tego obszaru powinna się opierać o wspólną politykę turystyczną jako ważną gałąź rozwoju gospodarczego. Mamy przebogate, wspaniałe obszary rolne, żyzne ziemie, więc musimy pamiętać, aby i dla rozwoju rolnictwa nie zabrakło środków wsparcia i zintegrowania tego rozwoju na obszarach wiejskich z polityką miejską.
Innymi słowy, chodzi o to, aby miasta takie jak Toruń nie „wylewały się w sposób niekontrolowany poza granicę i nie zajmowały coraz nowszych obszarów żyznej ziemi i terenów krajobrazowo oraz ekologicznie cennych.
Transport musi łączyć
- Kolejnym celem jest planowanie przestrzenne, a w trzecim, chyba równie ważnym, transport publiczny i zmiana mentalności, czyli przesiadanie się z indywidualnego transportu samochodowego na transport ekologiczny – publiczny – mówi Piotr Całbecki. - Jest jeszcze czwarty obszar - infrastruktura społeczna, kulturalna - to, co najczęściej interesuje wójtów włodarzy wszystkich gmin, ale jest to ostatnia rzecz z punktu widzenia integrowania tego obszaru w jeden system zarządzania. Za to transport publiczny, ekologiczne środki transportu, budowa węzłów przesiadkowych, oczywiście ścieżki rowerowe, uzupełnienie brakujących fragmentów, to są zadania, które wiem, że ZIT toruński sobie już wyznacza, a dzisiaj podpisujemy umowę, aby przystąpić do ich realizacji.
Inwestycje będą realizowane przez 6 lat. Szczegółowa lista jest bardzo długa. - Przede wszystkim są to projekty związane z oświatą, od przedszkoli aż po szkoły zawodowe, kształcenie ponadpodstawowe – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia, który podpisał wczoraj porozumienie w imieniu Stowarzyszenia zrzeszającego zainteresowane samorządy. - Kolejny pakiet środków to pieniądze na poprawę środowiska naturalnego. Dalej są drogi rowerowe, które cieszą się bardzo dużą popularnością w zgłoszonych projektach.
Łącznie przygotowano 168 projektów, które uzyskały wstępną kwalifikację do programu. Realizowane cele muszą być zgodne z założeniami Strategii Rozwoju Województwa.
