https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Walka o czyste powietrze w gminie Nakło nabiera rozmachu

Maja Stankiewicz
W tym roku udało się podpisać około 50 umów na wymianę źródeł ciepła. - To wciąż mało, powinno być 2-3 razy tyle - słyszymy w ratuszu w Nakle
W tym roku udało się podpisać około 50 umów na wymianę źródeł ciepła. - To wciąż mało, powinno być 2-3 razy tyle - słyszymy w ratuszu w Nakle Archiwum GP
Termomodernizacja budynków, wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz zmiana organizacji ruchu w mieście - to m.in. działania podejmowane w celu poprawy czystości powietrza.

Nakło należy do gmin smogowych. Zanieczyszczenie powietrza jest tu duże, często wielokrotnie przewyższa dopuszczalne normy. Dlatego władze gminy poważnie podchodzą do programu „Czyste powietrze” i przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska starają się go propagować. W tym roku podpisano około 50 umów na wymianę starych pieców.

- Jest progres, ale to wszystko mało - uważa Sławomir Napierała, burmistrz Nakła. - Na terenie gminy mamy zidentyfikowanych 2,5 tys. źródeł ciepła wymagających wymiany Do tej pory udało się wymienić około 250-300.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Gmina postawiła też na termomodernizację budynków. - Mamy podpisaną umowę na szkołę w Potulicach. Złożony jest też wniosek na dom kultury w Ślesinie - wymienia burmistrz. - Jest on już po wstępnych weryfikacjach - dodaje.

Burmistrz zapowiada także wprowadzenie zmian w organizacji ruchu w centrum Nakła, które wyeliminować mają wciąż duży ruch tranzytowy. Zostaną one wprowadzone w 2020 r., po zakończeniu modernizacji ul. Długiej w Nakle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dagmara

brawo Nakło! Sama zrozumiałam temat i problem smogu dopiero jak mi dziecko na astmę zostało zdiagnozowane. Zmieniłam już piec węglowy na nowoczesny kocioł pelletowy z certyfikatem ecodesign od Kostrzewy (eei pellets, szczerze polecam) i generalnie wśród rodziny i znajomych buduję świadomość na temat tego problemu.

G
Gość

Nareszcie zabierają się właściwie za temat. 1 komin czy pięć jest wstanie skutecznie zadtmic cały rynek czy ulice tak że nie da się oddychać. Nie spotkałem samochodu który osiągnął by to samo. Więc nie normy euro i katalizatory w autach ale właśnie opalanie w piecach powinno się zakończyć. I tu dwa myślę że idealne rozwiązania.

1) obniżyć cenę gazu do pułapu takiego że będzie to o połowę tańsze niż węgiel. Państwo powinno dać umowy na gaz na 10 lat że będą one niskie dla każdego co zmieni na swój koszt ogrzewania. Wówczas ludzie sami wymienia piece na gazowe lub inne ekologiczne bez dotacji bo to by się wiązało z oszczędzaniem podczas użytkowania.

LUB

2) wariant: każdy kto będzie chciał zmienić pięć tradycyjny na gazowy lub inny powinien dostać pełen zwrot kosztów rej inwestycji i cena gazu zostałem taka jaka jest.

To zachęci do zmiany ale cena gazu nie spadnie. Każdy z wariantów zachęci ludzi do zamiany.

G
Gość

Trzy lata starałem się wymienić piec nawet za własne pieniądze chciałem go kupić i guzik z tego a jak chciałem ocieplić budynek to usłyszałem że zepsuje wizerunek całościowy domu także niech nie piszą że się starają

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska