Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka z rakiem idzie nam gorzej niż innym krajom europejskim

oprac. (maga)
Skuteczność polskiego systemu opieki onkologicznej jest nadal niższa niż w innych krajach, także w tych o podobnym stopniu rozwoju gospodarczego
Skuteczność polskiego systemu opieki onkologicznej jest nadal niższa niż w innych krajach, także w tych o podobnym stopniu rozwoju gospodarczego sxc.hu
Jak skuteczniej walczyć z rakiem w naszym kraju? Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprezentowało wnioski z raportu "Biała Księga". Sporo jest do zrobienia.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) pod przewodnictwem profesora Jacka Jassema zaprezentowało wnioski z raportu pt.: "Biała Księga. Zwalczanie raka jelita grubego i raka piersi w Polsce na tle wybranych krajów europejskich. Analiza zasobów opieki onkologicznej i czynników warunkujących sukces" oraz wstępne założenia tzw. "Zielonej Księgi Polskiej Onkologii", zawierającej kierunki działań w celu poprawy wyników walki z rakiem w Polsce w ramach strategicznego projektu PTO pt. "Czas na Onkologię".

Autorzy "Białej Księgi" po raz pierwszy zestawili i porównali obszerne dane na temat zapobiegania i leczenia nowotworów jelita grubego i piersi w Polsce i w wybranych krajach europejskich oraz dokonali analizy czynników warunkujących sukces w walce z rakiem krajów o najlepszych wynikach leczenia.

Raport dotyczy przede wszystkim dwóch rodzajów nowotworów, ale wiele zawartych w nim danych i końcowych wniosków dotyczy generalnego problemu niekorzystnych następstw chorób nowotworowych. Szczegółowe dane epidemiologiczno-demograficzne zostały powiązane z analizą zasobów infrastrukturalnych, kadrowych i finansowych polskiego systemu opieki onkologicznej oraz porównane z sytuacją w wybranych krajach europejskich: Czech, Węgier, Słowacji, Finlandii, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Do niektórych zestawień dołączono dane z Kanady.

Dane zebrane w raporcie, w tym przedstawione doświadczenia innych krajów europejskich, wskazują na konieczność zweryfikowania dotychczasowej strategii walki z nowotworami w Polsce. Mimo znaczącego wysiłku naszego państwa w ostatnich latach, skuteczność polskiego systemu opieki onkologicznej mierzona wskaźnikami zdrowotnymi jest nadal niższa niż w innych krajach, także w tych o podobnym stopniu rozwoju gospodarczego.

W kwietniu br. eksperci Polskiego Towarzystwa Onkologicznego zainicjowali prace nad tzw. "Zieloną Księgą Polskiej Onkologii", czyli opracowaniem strategii wdrożenia zmian koniecznych dla poprawy efektywności i skuteczności opieki nad chorymi na nowotwory w Polsce.

Pierwszy etap tych prac zaowocował założeniami do strategii zwalczania raka piersi i raka jelita grubego na każdym etapie procesu obejmującego prewencję, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację psychofizyczną i opiekę po zakończeniu leczenia.

Za najważniejsze cele uznano:
1. Zwiększenie skuteczności działań w zakresie profilaktyki pierwotnej poprzez działania edukacyjne oraz poprawę efektywności szkolenia przed- i podyplomowego w dziedzinie onkologii
2. Zwiększenie skuteczności działań w zakresie profilaktyki wtórnej (badania przesiewowe)
3. Poprawę skuteczności leczenia nowotworów, między innymi poprzez zwiększenie roli specjalistycznych ośrodków dysponujących możliwościami wielodyscyplinarnej opieki
4. Poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych
5. Wsparcie informatyczne: wysoką jakość zbierania danych epidemiologicznych i monitorowanie efektów działań medycznych
6. Zapewnienie efektywności ekonomicznej prowadzonych działań

Do każdego z celów zostały zaproponowane działania szczegółowe, których katalog ma jeszcze formułę otwartą. Intencją Polskiego Towarzystwa Onkologicznego jest stworzenie interdyscyplinarnego forum dyskusji i twórczej wymiany opinii, zmierzającego do konsensusu w zakresie szybkiego i konsekwentnego wdrożenia koniecznych zmian. Intensywne tempo prac wymusza także europejska agenda działań na rzecz walki z rakiem, jednego z priorytetów polityki w zakresie zdrowia publicznego. Inicjatywa EPAAC (Europejskie Partnerstwo Na Rzecz Walki z Rakiem) zobowiązuje państwa członkowskie Unii do przedstawienia do 2013 roku programów działań poprawiających skuteczność walki z rakiem o 15% do 2020 roku.

Więcej informacji: www.portal-pto.pl

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska