https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wydanie Karty DiLO jest obowiązkowe. Kto powinien ją wystawić, a kto otrzymać?

Grażyna Rakowicz
Karta DiLO ma poprawić diagnostykę i usprawnić leczenie nowotworów w Polsce.
Karta DiLO ma poprawić diagnostykę i usprawnić leczenie nowotworów w Polsce. Piotr Krzyzanowski
Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, czyli DiLO ma poprawić diagnostykę i usprawnić leczenie nowotworów w Polsce. Okazuje się, że w praktyce nie zawsze tak jest. Do czego konkretnie pacjentowi DiLO służy?

Do redakcji Gazety Pomorskiej zadzwonił pan Krzysztof i relacjonował:

- Z wynikami PSA, a było ono podwyższone udałem się do lekarza rodzinnego w Bydgoszczy. Po ich obejrzeniu, Pani doktor zaproponowała mi dalsze badania na styczeń i na początek lutego. Dopiero w rozmowie ze znajomym, który miał raka prostaty dowiedziałem się, że już w momencie podejrzenia nowotworu powinienem mieć założoną Kartę DiLO. Zaraz też udałem się do bydgoskiego Centrum Onkologii. Jestem już nie tylko po badaniach, ale i po zabiegu wycięcia raka prostaty- dodaje.

Kto DiLO wystawi, a kto nie

Po zebraniu wywiadu zdrowotnego, dalszą diagnostykę w kierunku wykrywania nowotworów złośliwych może zlecić np. lekarz POZ. Podczas wizyty u niego otrzymamy Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, która pełni też rolę skierowania na kolejne badania i ewentualne leczenie – informuje Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Karta DiLO, nazywana także „Zieloną kartą” jest własnością pacjenta. Upoważnia do:

  • korzystania z tzw. szybkiej ścieżki diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych – pakietu onkologicznego
  • pełni rolę skierowania na badania.

Kartę DiLO może wystawić:

  • w przypadku podejrzenia nowotworu, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
  • w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia nowotworu, lekarz w poradni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS)
  • w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia nowotworu, lekarz pracujący w szpitalu.

Karty DiLO nie może wystawić lekarz, przyjmujący w prywatnym gabinecie. 

Jest karta DiLO i co dalej?

Barbara Nawrocka mówi:

- Po otrzymaniu Karty DiLO należy zgłosić się do lekarza specjalisty w AOS lub w szpitalu, wskazanego przez lekarza POZ. Od momentu zgłoszenia się pacjenta do lekarza specjalisty, do otrzymania diagnozy – potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu – nie powinno minąć więcej niż 28 dni. 

Natomiast, jeśli wstępne badania potwierdzą nowotwór złośliwy, to wówczas taki pacjent zostanie skierowany na dalszą, pogłębioną diagnostykę. Jej celem jest określenie typu nowotworu i jego stadium. W tym przypadku, czas oczekiwania na wyniki nie powinien wynieść więcej, niż 21 dni.

- Na podstawie wyników diagnostyki pogłębionej, konsylium lekarskie określi najlepszy dla pacjenta sposób leczenia. Ustali mu harmonogram i wybierze tzw. koordynatora, który będzie towarzyszył choremu aż do zakończenia tego leczenia – podkreśla rzeczniczka prasowa K-P NFZ.

I przypomina: - Zadaniem koordynatora jest dostarczanie pacjentowi informacji, a także udzielenie wsparcia administracyjnego i organizacyjnego. Dotyczy to całego okresu terapii.

Po zakończeniu leczenia, koordynator przekazuje dokumentację i zalecenia lekarzowi specjaliście, który - od tej pory - będzie zajmował się pacjentem. I jeśli on uzna, że jego zdrowie powinno być dalej pod kontrolą to wówczas pacjent zostanie skierowany - wraz z rekomendacjami do opieki długofalowej, po przebyciu nowotworu - do lekarza POZ.

- Również pacjent, który trafi do szpitala w trybie nagłym, może być objęty opieką gwarantowaną przez pakiet onkologiczny – dodaje Barbara Nawrocka. - Po postawieniu rozpoznania – przed leczeniem operacyjnym lub po nim - może być on skierowany na konsylium i podlegać dalszym etapom leczenia, zgodnie z planem postępowania ustalonym przez to konsylium.

Ważny kontrakt z NFZ 

Kartę DiLO, wraz z pakietem onkologicznym wprowadzono 1 stycznia 2015 roku.

- Co ważne, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych w dostępie do leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej – podkreśla rzeczniczka Nawrocka.

I wskazuje, że tzw. szybka ścieżka onkologiczna, z wykorzystaniem Karty DiLO może być realizowana jedynie w tych ośrodkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ na pakiet onkologiczny. Ich wykaz jest na stronie: https://nfz-bydgoszcz.pl/artykul/279/14382/szybka-sciezka-onkologiczna-dilo

Według NFZ w 2023 roku, w woj. kujawsko - pomorskim lekarze wystawili 29 541 kart DiLO, w tym w POZ – 14 665. Lekarze specjaliści – 14 876. Od 1 stycznia do 20 listopada 2024, takich kart wydano - 29 530, w tym w POZ – 14 629. Z kolei lekarze specjaliści – 14 901.

Karta DiLO dotyczy różnych nowotworów i jej wydanie jest obowiązkowe.

- W przypadku, gdy osoba takiej karty nie otrzyma, a jej wydanie jest uzasadnione to pacjent może złożyć skargę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej oraz do Rzecznika Praw Pacjenta – przypomina rzeczniczka Barbara Nawrocka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska