Warszawa: Protest rolników i Strajk Kobiet przed Sejmem, Strajk Studentek przed UW. Relacja, zdjęcia 28.10

Marek Majewski
Marek Majewski

Wideo

Zobacz galerię (152 zdjęcia)
W środę na ulicach Warszawy znów było gorąco. Od tygodnia na ulicach kobiety protestują przeciwko zakazowi aborcji, a do stolicy znów przyjechali rolnicy z całej Polski. Demonstracje trwały prawie cały dzień, wieczorem Strajk Kobiet blokował wyjazd z Sejmu. Nasza relacja i zdjęcia.

Ataki narodowców na demonstrację we Wrocławiu. „Kopali w gło...

20:42 Starcia z policją

Jeden z internautów zaalarmował o starciach z policją. Do przepychanki między funkcjonariuszami policji a uczestnikami zgromadzenia doszło na wysokości ul. Myśliwieckiej.

20:38 Trwa blokada Sejmu

Jak informuje twitterowy profil Kampanii Przeciw Homofobii - trwa blokada przy jednym z wyjazdów Sejmu. "Tłum skanduje "***ać PiS" - czytamy w relacji z miejsca protestu.

20:06 Wjazd do Sejmu chroniony przez policję

Wejście do sejmu od ul. Frascati zostało zablokowane. Wjazdu od ul. Górnośląskiej pilnują liczne oddziały policji.

19:35 Race pod Sejmem

Gorąca atmosfera przed siedzibą Sejmu. Uczestnicy zgromadzenia odpalili race. Jak informuje Wirtualna Polska - na miejscu doszło do szarpaniny między uczestniczką zgromadzenia a funkcjonariuszami policji.

19:15 Policja: Jedna osoba została zatrzymana

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu jednej osoby w związku z naruszeniem nietykalności fukncjonariusza. - Jest spokojniej niż w dniach wcześniejszych. Zdarzają się jednak wśród manifestujących zachowania prowokacyjne - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

19:07 Manifestacja na pl. Trzech Krzyży

Pochód spod gmachu Uniwersytetu Warszawskiego maszeruje właśnie przez plac Trzech Krzyży. Manifestacja mija słynny kościół św. Aleksandra

18:47 Tłumy maszerują pod Sejm

W kierunku Sejmu RP wciąż zmierzają tysiące kolejnych protestujących. Tłum zablokował rondo gen. Charles'a de Gaulle'a

18:32 Maria Sadowska na Strajku Studentek

Jak zauważył jeden z użytkowników serwisu Twitter - w warszawskim Strajku Studentek udział bierze Maria Sadowska, polska wokalistka i reżyserka filmowa.

18:20 Strajk studentek ruszył w kierunku Sejmu

Spod gmachu Uniwersytetu Warszawskiego wyruszył Strajk Studentek

ZOBACZ Strajk Studentek. Zdjęcia spod gmachu UW

17:49 Protestujący przed Sejmem... tańczą makarenę

I kolejny taneczny akcent manifestacji Strajku Kobiet

17:31 Uniwersytet Warszawski wydłuża godziny otwarcia bram uczelni

Przez najbliższe dni bramy Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 będą otwarte do późnych godzin wieczornych. Decyzją władz uczelni wydłużono czas ich otwarcia do godz. 22 od 28 do 30 października. Służby uniwersyteckie na bieżąco monitorują sytuację związaną ze strajkiem, który odbywa się w Warszawie. W razie konieczności bramy uczelni pozostaną otwarte dłużej, tak aby zapewnić bezpieczeństwo studentom i pracownikom. Uniwersytet Warszawski zapewni wsparcie wszystkim członkom społeczności akademickiej, którzy potrzebować będą pomocy. Na uczelni studenci, doktoranci i pracownicy mogą liczyć m.in. na wsparcie psychologiczne czy prawne - informuje w komunikacie Uniwersytet Warszawski. Przed UW trwa obecnie Strajk Studentek.

17:20 Trzaskowski: Nie niszczmy symboli, które łączą

Prezydent Warszawy wysłał miejskie służby, żeby zajęły się pomazanym przez protestujących pomnikiem AK i Polskiego Państwa Podziemnego. Zaapelował do uczestników Strajku Kobiet, by nie niszczyli pomników i podziękował tym, którzy zaczęli usuwać napisy.

17:07 Studentki tańczą poloneza przed UW

A na Krakowskim Przedmieściu przed Uniwersytetem Warszawskim trwa już Strajk Studentek. Uczestniczki tego protestu rozpoczęły od... odtańczenia poloneza.

17:01 Trwa blokada ulic przed Sejmem

Zablokowany również wyjazd z Sejmu od stronu ulicy Senackiej.

16:50 Protestujący próbowali dostać się na teren Sejmu

Udało nam się wejść na teren Sejmu, na parking, tam dostaliśmy mały wpi***ol od straży ale to rozgrzewka przed piątkiem. Barierki wypier***ać, Sejm jest nasz - tak Marta Lempart ze Strajku Kobiet relacjonowała incydent, do którego doszło w okolicach Kancelarii Sejmu od strony ul. Górnośląskiej. Według TVN24, około 20-osobowa grupa protestujących przez sejmowe garaże próbowała dostać się do Sejmu. Interweniowała jednak straż marszałkowska i policja.

16:33 Pomnik AK przed Sejmem pomazany

Na Pomniku AK i Polskiego Państwa Podziemnego przed Sejmem pojawiła się flaga LGBT oraz napis - to numer telefonu, z którego korzysta organizacja Aborcja Bez Granic. Uczestnicy protestu sami usuwają jednak bazgroły z pomnika - podaje Piotr Drabik z Radia Zet. Organizatorzy apelują do zgomadzonych, by nie niszczyć pomników.

16:26 Protestujący chcą uniemożliwić posłom opuszczenie terenu Sejmu

Protestujący próbują zablokować wyjazd z Sejmu. Na Wiejskiej słychać teraz okrzyki "Rewolucja jest kobietą".

16:18 Warszawski ratusz wspiera protestujące kobiety

W Warszawie dziś wiele widocznych oznak solidarności z protestującymi kobietami. Między innymi takie banery nad niektórymi drogami, oflagowane zostały autobusy i tramwaje.

16:02 Policja ochrania kościoły

Po wczorajszym "orędziu" Jarosława Kaczyńskiego, widać dziś mobilizację policji w pobliżu stołecznych kościołów. Jest jednak spokojnie, protestujący najwyraźniej postanowili zignorować konfrontacyjne przesłanie prezesa PiS.

15:35 Kierowca, który potrącił protestujące kobiety, to funkcjonariusz ABW?

Według nieoficjalnych ustaleń „Gazety Wyborczej” i portalu tvn24.pl, kierowca samochodu, który w poniedziałek o godzinie 17 na skrzyżowaniu ul. Puławskiej i Goworka potrącił dwie uczestniczki protestu przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, to funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "To funkcjonariusz z długim stażem w służbie. Po tym zdarzeniu i zatrzymaniu przez policję został zawieszony w czynnościach służbowych" - twierdzi informator „Gazety Wyborczej” z kręgu MSWiA. Główna siedziba ABW znajduje się kilkaset metrów od miejsca zdarzenia.

15:24 Kołodziejczak: Rolnicy z kobietami puszczą PiS z torbami

Ja mam poglądy konserwatywne, ale wiem, że są ludzie, którzy mają inne spojrzenie na wiele spraw i nie ja będę osądzał. My wszyscy mamy do załatwienia kilka spraw, nie wiem, czy tak będzie, ale może się okaże, że rolnicy z kobietami puszczą PiS z torbami - mówił lider Agrounii, na zakończenie zgromadzenia rolników. Odpowiedziały mu okrzyki "j***ć PiS". Część z protestujących rolników ma dołączyć teraz do protestu kobiet przed Sejmem.

15:14 Manifestacja kobiet dotarła przed Sejm

Strajk Kobiet jest już przed budynkiem Sejmu, w którym trwa niezwykle burzliwe posiedzenie. Lider PiS Jarosław Kaczyński nazwał polityków opozycji, którzy popierają manifestacje, „przestępcami”. - Odbywa się z waszego podjudzenia setki, tysiące różnego rodzaju demonstracji (…) Sądzę, że to, co dzieje się na tej sali, pokazuje jaki jest wasz poziom kultury politycznej i można powiedzieć państwowej. Wy w tej chwili, w imię własnych interesów, małych, brudnych interesów, interesów Nowaka (Sławomira, posła PO – red.), wy w imię tych interesów rozwalacie Polskę - grzmiał z mównicy lider rządzącej partii.

Protest kobiet w Warszawie, 28 października 2020
Protest kobiet w Warszawie, 28 października 2020 fot. Szymon Starnawski
Protest kobiet w Warszawie, 28 października 2020
Protest kobiet w Warszawie, 28 października 2020 fot. Szymon Starnawski
Protest kobiet w Warszawie, 28 października 2020
Protest kobiet w Warszawie, 28 października 2020 fot. Szymon Starnawski

14:28 Trwają utrudnienia w komunikacji miejskiej

WTP informuje obecnie o zablokowanym przejazdach w rejonie placu Zawiszy, rondo Radosława, Rondo Dmowskiego, ul. Marszałkowska, ul. Świętokrzyska, ul. Szpitalna, ul. Krucza, Al. Jerozolimskie, pl. Trzech Krzyży. Trwają utrudnienia w kursowaniu linii autobusowych oraz tramwajowych. W związku z dynamiczną sytuacją linie kierowane są najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi - czytamy w komunikacie.

14:23 Rolnicy ruszyli w kierunku Sejmu

Protestujący rolnicy opuścili już plac Zawiszy i także kierują się w stronę Sejmu. Kierowcy mogą spodziewać się w tej chwili utrudnień w Alejach Jerozolimskich.

Protest rolników, Warszawa 28.10 Kolejny protest przeciwko "...

14:14 Motocykliści i taksówkarze wspierają Strajk Kobiet

Na dzisiejszym proteście kobiet w centrum Warszawy widać też inne grupy społeczne, pojawili się motocykliści, są też widoczni taksówkarze, którzy przypominają o swoich postulatach związanych z tzw. lex Uber.

Protest kobiet w Warszawie, 28 października 2020
Protest kobiet w Warszawie, 28 października 2020 fot. Szymon Starnawski
Protest kobiet w Warszawie, 28 października 2020
Protest kobiet w Warszawie, 28 października 2020 fot. Szymon Starnawski

13:58 Nie będzie aresztu dla 25-latki zatrzymanej na pl. Trzech Krzyży

Sąd odrzucił wniosek o areszt tymczasowy dla 25-letniej kobiety, która została zatrzymana przez policję w poniedziałek podczas protestów na placu Trzech Krzyży - poinformowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Urszula Zielińska.

13:41 Strajk Kobiet ruszył w kierunku Sejmu

Protestujący wyruszyli już sprzed siedziby Ordo Iuris, kierują się w stronę Sejmu. Zablokowana jest ulica Marszałkowska i dalej Świętokrzyska.

13:23 Strajk Kobiet protestuje przed siedzibą Ordo Iuris

Protesty przeciwko zakazowi aborcji startują dziś sprzed siedziby stowarzyszenia Ordo Iuris. Zgromadziły się tam tysiące osób. Później manifestacja ma przenieść się przed budynek Sejmu.

13:10

O utrudnieniach na ulicach Warszawy informuje też stołeczna policja. Zablokowany jest plac Zawiszy, wyłączone z ruchu ulice Towarowa (od ul. Srebrnej), Grójecka (od Niemcewicza), Koszykowa (od Al. Niepodległości).

Mapa natężenia ruchu NA ŻYWO Ulice w Warszawie zablokowane

12:44 Lider Agrounii skarży się na działania policji

Policja robi wszystko, żeby rolnicy nie mogli dojechać na miejsca wyznaczonych manifestacji. Bardzo dużo samochodów zablokowanych gdzieś na mieście, bardzo dużo zawróconych. Ludzie dochodzą na nogach, zostawiają samochody i dochodzą do nas na nogach - relacjonuje z placu Zawiszy Michał Kołodziejczak, lider Agrounii.

12:34 Utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

W związku zablokowanym przejazdem w rejonie placu Zawiszy, Pułkowa-Muzealna, rondo Radosława, rondo Dmowskiego, ul. Anody, trwają utrudnienia w kursowaniu linii autobusowych oraz tramwajowych. W związku z dynamiczną sytuacją linie kierowane są najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi - informuje w komunikacie Warszawski Transport Publiczny.

12;13 Trwa protest branży targowej

O godz. 11 przed KPRM w Alejach Ujazdowskich rozpoczął się także protest branży targowej. Uczestnicy domagają się większego wsparcia od rządu w związku z wprowadzanymi obostrzeniami. "Pandemia i spowodowany nią kryzys kiedyś się skończy. Czy w nowej rzeczywistości odrodzą się w Polsce targi? Bez rządowego wsparcia będzie to niemożliwe. Aby przetrwać ten ciężki czas, firmy targowe muszą otrzymać od rządu pomoc sektorową" - czytamy w oświadczeniu Komitetu Obrony Przemysłu Targowego.

12:01 Rolnicy protestują na placu Zawiszy

Rozpoczyna się protest rolników przeciwko tzw. Piątce dla zwierząt. Uczestnicy dzisiejszej manifestacji są już na placu Zawiszy, w pobliżu siedziby PiS. Niektórzy blokują samochodami skrzyżowanie, policja kieruje ruchem.

Protest rolników, Warszawa 28.10 Kolejny protest przeciwko "...

***

Protest rolników w Warszawie

W środę, 28 października rolnicy ponownie zamierzają sparaliżować Warszawę. Protest rozpocznie się o godz. 12 w pobliżu siedziby partii rządzącej przy ul. Nowogrodzkiej, na wysokości placu Zawiszy. Utrudnień należy się spodziewać jednak w całym mieście - rolnicy zamierzają pojawić się m.in. na rondzie Dmowskiego, placu Wilsona, czy też rondzie Radosława.

Protest będzie różnił się od dotychczasowych akcji rolników. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak tym razem wzywa do blokowania ulic stolicy samochodami osobowymi. Rolnicy zamierzają przejechać przed Sejm, by tam wyrazić swój sprzeciw przeciwko przyjęciu tzw. Piątki dla zwierząt.

"Nie oddamy tego na co bardzo długo pracowaliśmy. Nie ma zgody na milczącą śmierć polskiego rolnictwa. Nie zgodzimy się na zamknięcie ani jednego gospodarstwa! (...) Rządzący nauczyli się z nikim nie rozmawiać. To jest ich sposób na rozwiązywanie problemów w Polsce - przeczekać i ludzie się zmęczą. Nie!" - pisze na facebookowym profilu ruchu Michał Kołodziejczak.

Kobiety nie odpuszczają. Strajk w zakładach pracy i kolejne protesty

Ogólnopolski Strajk Kobiet zachęcał uczestników ostatnich manifestacji, aby w środę, 28 września nie szli do pracy. "Bierzemy urlop na żądanie. Bierzemy urlop bezpłatny. Bierzemy urlop na oddanie krwi. Zamykamy firmę, sklep, punkt handlowy" - napisano w zapowiedzi. To kolejna z form sprzeciwu dla wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo do aborcji. Podobne protesty odbywają się w środę także w szkołach i na uniwersytetach, niektóre uczelnie wyższe oficjalnie zwolniły studentki z zajęć.

Solidarność z taką formą protestu zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Będę przychylnie podchodzić do kobiet, które będą chciały uczestnicy w zgromadzeniu w walce o swoje prawa. Zorganizujemy tak pracę UM, żeby nie wpływało to na jego funkcjonowanie - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Strajk Kobiet nie rezygnuje także z organizowania manifestacji. W środę ma się ona rozpocząć o godz. 13 przed siedzibą Ordo Iuris przy ul. Zielnej 39. Stamtąd protestujący ponownie udadzą się przed budynek Sejmu. O godz. 18 przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego rozpocząć ma się strajk studentek. Na najbliższy piątek zapowiedziano wielką demonstrację w stolicy, która ma być kulminacją dotychczasowych protestów.

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mhm
28 października, 19:30, Gość:

Mam nadzieje ,ze beda tak wytrwali jak ci na bialorusi !!Trzeba dziada pogonic !!

PiS to szambo nie prefumeria !!

Trzeba im pomoc kur wizję z gadnaksa pogonic i tego ch co odpowiada. Za. Śmierć Adamowicza.

G
Gość

Mam nadzieje ,ze beda tak wytrwali jak ci na bialorusi !!Trzeba dziada pogonic !!

PiS to szambo nie prefumeria !!

Dodaj ogłoszenie