Warsztat Terapii Zajęciowej działające przy Stowarzyszeniu Dorośli – Dzieciom w Sępólnie Krajeńskim kończy drugi etap remontu mniejszego budynku oraz placu. Przypomnijmy, że od 2019 roku placówka działa w dwóch budynkach, w tym jednym przekazanym przez komendę policji, na jednym podwórzu przy ul. Kościuszki. Wcześniej funkcjonowała pod dwoma adresami: na Kościuszki i na Placu Wolności.
W ubiegłym roku modernizacji uległy wnętrza drugiego, mniejszego budynku. Lada dzień i na zewnątrz będzie zmodernizowany.
- Gdy WTZ powstał w 2003 roku to właśnie jeden nasz budynek znajdował się na Placu Wolności, a drugi na ul. Kościuszki. Mniejszy budynek na ul. Kościuszki od początku nie był remontowany. Teraz okazało się, że jest na to szansa. Dwa lata temu powstał „Program wyrównywania różnic między regionami III” w obszarze F”. dedykowany zdegradowanym warsztatom. W ubiegłym roku zakończył się pierwszy etap budowy – całe wnętrze zostało zmodernizowane. W tym roku kończymy drugi etap: elewację, dach, rynny, kominy – wyjaśnia Wiesława Stafiej, kierownik WTZ w Sępólnie.
Remont siedziby WTZ równa się bezpieczeństwu uczestników
Ważnym elementem remontu jest także nieutwardzone, nierówne, gliniaste podwórze, łączące dwa budynki, w którym działają uczestnicy warsztatu. Jak mówi Wiesława Stafiej, po remoncie tego większego, głównego, plac stanowił podstawową przeszkodę przemieszczania się osób niepełnosprawnych: powstały dziury, niecki, a woda nie odpływała.
- Lada chwila powinniśmy zakończyć całość. Teraz mamy już ścieżkę polbrukową, by można było poruszać się na wózkach, jest ułożony chodnik, są miejsca parkingowe, natomiast całe podwórko wyłożone jest geokratami. Nie wszystko pokryte jest betonem, mamy usypaną ziemię, a wiosną zasiejemy trawę. Pozostanie nam do wykończenia część rekreacyjna, ale ją, już we własnym zakresie zagospodarujemy – podkreśla pani kierownik.
Teraz jest bezpieczniej. Poprawił się komfort pracy zarówno uczestników WTZ, jak ich opiekunów.
Łączny koszt inwestycji to 126,5 tysiąca złotych, z czego dofinansowanie z PFRON stanowi 101,2 tysiąca złotych, z innych źródeł – 12,6 tys zł. Wkład własny to 12,6 tys. zł.
Warto podkreślić, że to właśnie dziś, 3 grudnia, przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Sępoleński Warsztat Terapii Zajęciowej dba jednak o te osoby każdego dnia w roku.
Remont mniejszego budynku WTZ w Sępólnie - zdjęcia:
