- Kupując ubezpieczenie, wychodzimy z założenia że w razie nieszczęścia zostaną pokryte wszystkie poniesione koszty i otrzymamy satysfakcjonujące odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu - mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK. - Aby uniknąć nieporozumień z zakładem ubezpieczeń, w razie wypadku należy dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczeń (OWU). Polisy turystyczne są ubezpieczeniami dobrowolnymi i to ubezpieczyciel ustala zasady swojej odpowiedzialności. W związku z tym nie dostaniemy odszkodowania w każdym przypadku..
Oferta na rynku jest bogata, zakłady ubezpieczeń proponują zakresy udzielanej ochrony o różnej wysokości składki i sumie ubezpieczenia. Ponadto funkcjonuje szereg dodatkowych możliwości ubezpieczenia w ramach wybranej już polisy. Aby wybrać najlepsze dla nas zabezpieczenie na podróż, należy porównać ofertę różnych ubezpieczycieli, ewentualne wątpliwości wyjaśniać u agenta lub kontaktując się bezpośrednio z ubezpieczycielem.
Na wysokość składki wpływa także kwestia kraju do jakiego się wybieramy. Polisa może obejmować np. terytoria państw europejskich albo wszystkich krajów świata (w obu przypadkach ochrona nie obejmie terytorium Polski).
Koszt polisy turystycznej zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia. Na potrzeby kalkulacji, eksperci CUK przygotowali przykładową polisę dla jednej osoby w wieku 40+. Za przykład posłuży 13- dniowy wyjazd na wyspę Morza Karaibskiego - Dominikanę. Taki urlopowicz może wykupić ubezpieczenie już za 132 zł. Cena w dużym stopniu zależy od sumy ubezpieczenia.
Co jeśli zabiera ze sobą dodatkowo sprzęt sportowy? Przykładowo sprzęt kitesurfingowy, który nadaje jako bagaż rejestrowany, może ubezpieczyć od uszkodzenia bądź zgubienia w trakcie podróży, a także kradzieży w trakcie pobytu. W swoim pakiecie takim ubezpieczeniem dysponuje Liberty Ubezpieczenia, Gothaer, Uniqa oraz Link4.
Ubezpieczenie turystyczne jest oferowane przede wszystkim z myślą o zabezpieczeniu finansowym w nagłych wypadkach. Szczególnie w przypadku dalekich podróży. W razie wystąpienia szkody objętej przez polisę, po zgłoszeniu wypadku, ubezpieczyciel skieruje poszkodowanego do placówki medycznej, z którą ma podpisaną umowę, a koszty zostaną rozliczone bezgotówkowo. Przy doborze sum ubezpieczeniowych należy zwrócić uwagę na koszty leczenia w kraju, który odwiedzamy, bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci kwot ponad wykupioną sumę ubezpieczenia.
Czy jednak ubezpieczenie gwarantuje ochronę w trakcie wybuchu wojny czy zamachu terrorystycznego? Z dodatkowej analizy CUK Ubezpieczenia wynika, że w większości przypadków towarzystwa oferują ochronę przed skutkami zamachów tylko w formie dodatkowego rozszerzenia, wymagając opłacenia dodatkowej składki.
Towarzystwa mogą zastrzec, iż ochrona w związku z nagłym, nieszczęśliwym wypadkiem będzie działać jedynie przez pierwszych kilka dni od nieoczekiwanego wybuchu wojny lub aktu terroru. Większość ubezpieczeń nie zadziała jeśli podróż dotyczyć będzie kraju, który od dawna jest miejscem konfliktu zbrojnego bądź nawet szczególnego ryzyka.
Na podst. raportu CUK oprac. (M)
Źródło:
http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/URL