Leki wycofane z obrotu. GIF ostrzega!
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu konkretne serie leku Nasen i Furosemid firmy Polfarmex. Przyczyną jest wykryta pomyłka pakowania.
W opakowaniach Nasen odnaleziono Furosemid, a w pudełkach Furosemidu odkryto blistry z lekiem Nasen.
W związku ze zidentyfikowaniem wady jakościowej polegającej na stwierdzeniu w kartonie zbiorczym produktu leczniczego NASEN tabletki powlekane 10 mg, obecności kartoników jednostkowych produktu leczniczego FUROSEMIDUM POLFARMEX tabletki 40 mg, oraz obecności w kartoniku jednostkowym produktu leczniczego FUROSEMIDUM POLFARMEX blistrów z produktem leczniczym NASEN tabletki powlekane 10 mg, Główny Inspektor Farmaceutyczny, w trosce o zdrowie i życie Pacjentów, podjął decyzję o wycofaniu następujących serii:
- Furosemidum Polfarmex (Furosemidum), tabletki 40 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023, podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie
- Nasen (Zolpidemi tartras), tabletki powlekane 10 mg, numer serii: 020320, termin ważności: 03.2023, podmiot odpowiedzialny: Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie
Furosemidum Polfarmex jest produktem leczniczym stosowanym m.in. przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, natomiast Nasen jest lekiem nasennym i uspakajającym.
Zamienne zażycie tych dwóch leków może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.
Jeśli pacjent posiada lek z wycofanej serii, powinien go niezwłocznie zwrócić do apteki, w której dokonał zakupu oraz jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Sprawdź numery serii wycofanych leków:
GIF wycofuje lek. Czy pacjenci dostaną zwrot pieniędzy?
Przepisy prawa nie normują tego, co powinien zrobić pacjent. Nie ma informacji o tym, że pacjent powinien produkt oddać do apteki i dostanie zwrot pieniędzy. Jeśli zatem pacjent ma w domu lek wycofany z aptek, powinien dla własnego bezpieczeństwa zaprzestać jego stosowania i oddać go do utylizacji, np. w specjalnych punktach w aptekach. Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany - wyjaśnia Hanna Borowiak z Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany.
Twoje leki wycofano z obrotu. Co zrobić?
Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.
Co jeszcze możesz zrobić? Sprawdź w poniższej galerii:
Twoje leki na nadciśnienie wycofano z obrotu? Zobacz, co możesz zrobić
