Spis treści
Od ponad 20 lat wyznacznikiem przy obsłudze maszyn rolniczych było rozporządzenie ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związane z ciągnikami, narzędziami i innymi urządzeniami. Od 7 marca zmiana przepisów będzie udokumentowana rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Nowy sprzęt to nowe zasady użytkowania
Resort rolnictwa uznał, że wraz z rozwijającą się technologią potrzeba nowych wytycznych co do używania sprzętu w gospodarstwie. Większość maszyn i urządzeń została zmodernizowana, części już się nie używa. BHP określa więc na nowo, jak postępować z unowocześnioną produkcją, która opiera się specjalistycznych produktach.
Rozporządzenie z 12 stycznia 1998 r. straciło swoją moc już 6 marca 2024 roku. Nowe opracowanie określa m.in. stosowanie się do wytycznych wskazanych przez producenta sprzętu, a także użycia odzieży, obuwa i środków ochrony indywidualnej. Ponadto jest też mowa o:
- posiadaniu dodatkowych kwalifikacji do obsługi maszyn ciężkich i urządzeń energetycznych,
- wyposażeniu sprzętu rolniczego,
- pozostawianiu sprzętu w konkretnych miejscach,
- przebywaniu osób podczas pracy sprzętu rolniczego,
- kontroli układów,
- niedopuszczalnych czynności podczas użytkowania.
Jak wskazano w nowym dokumencie, zmiany obejmą też obsługę agregatów uprawowych, opryskiwaczy, rozrzutników, kosiarek i pilarek.
W czasie pracy rozsiewacza nawozów nie: przegarnia się nawozu w skrzyni; rozsiewa się nawozu, jeżeli w strefie jego działania przebywają osoby postronne, czytamy w jednym z paragrafów.
Oto kilka kolejnych wytycznych
Rozporządzenie określa użytkowanie wybranych maszyn rolniczych.
Przy obsłudze samojezdnego sprzętu rolniczego nie:
- zaczepia się lin, łańcuchów lub haków holowniczych do miejsc konstrukcyjnie nieprzewidzianych do tego celu,
- wchodzi się na ten sprzęt i nie schodzi z niego w czasie jego ruchu,
- sprawdza się poziomu cieczy chłodzącej w układzie chłodzenia i nie otwiera się korka wlewu oleju przy rozgrzanym silniku,
- rozłącza się napędu i nie zatrzymuje się pracy silnika podczas jazdy ze stoków,
- pozostawia się tego uruchomionego sprzętu bez dozoru i zabezpieczenia przed przesunięciem lub stoczeniem,
- uruchamia się tego sprzętu w pomieszczeniach zamkniętych, niewyposażonych w system odprowadzania spalin na zewnątrz,
- używa się tego sprzętu w pomieszczeniach, w których zachodzi niebezpieczeństwo wybuchu pyłu, oparów paliwa lub palnego gazu.
W czasie pracy rozrzutnika obornika nie: czyści się wnętrza skrzyni roztrząsacza, jeżeli przenośnik podłogowy jest w ruchu; uruchamia się adaptera rozrzutu, jeżeli w strefie jego działania przebywają osoby postronne.
Nie używa się kosiarek rotacyjnych: w odległości mniejszej niż 50 m od osób postronnych; na terenie kamienistym lub na terenie, na którym występują przeszkody trwałe; bez osłon ochronnych.
Więcej o zmianach, które wejdą w życie 7 marca: Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 14 lutego 2024 r.
Źródło: sejm.gov.pl
