
Zmiany w egzaminie ósmoklasistów 2024/2025
W 2024 roku, tak jak w poprzednim, egzamin ósmoklasisty obejmował wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów egzaminacyjnych: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma pomysł odstąpienia od warunku uzyskania 30 proc. punktów. Wskazano w zakresie języka polskiego, że na egzaminie ósmoklasisty nie obowiązuje znajomość treści i problematyki krótkich utworów literackich poznawanych w całości, utworów literackich poznawanych we fragmentach i utworów poetyckich – dla klas IV–VI.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty apeluje o zlikwidowanie egzaminu ósmoklasisty. Ich zdaniem egzamin w ósmych klasach nie ma żadnej wartości dla uczniów. - Egzamin ósmoklasisty to złe rozwiązanie, bo nauczyciele zbytnio koncentrują się na przygotowaniu do egzaminów, a nie na przekazywaniu wiedzy. Poza tym odbywa się on na zakończenie nauki w szkole podstawowej, więc uczeń nie otrzyma informacji zwrotnej o tym, co należy poprawić ani nikt mu w tym nie pomoże. Cena tego egzaminu dla dzieci, ale też dla szkół, jest zbyt wysoka w porównaniu z zyskiem z niego - tłumaczył w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marek Pleśniar z OSKKO.
Obecnie wyniki egzaminu ósmoklasisty są jednym z kryteriów rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Pojawiają się głosy, że mogłyby je zastąpić rozmowy kwalifikacyjne.
Dyrektorzy szkół popierają pomysł likwidacji egzaminów zewnętrznych dla ósmoklasistów, podczas gdy niektórzy nauczyciele chcą, aby na takim egzaminie pojawił się dodatkowy, czwarty przedmiot, na przykład biologia, chemia lub historia.

Zmiany na maturze 2024/2025
Koniec ze wstępnymi deklaracjami maturalnymi. Obowiązkiem ucznia albo absolwenta jest złożenie wyłącznie jednej deklaracji, która jest deklaracją ostateczną. Deklarację należy złożyć najpóźniej do 7 lutego w roku szkolnym, w którym zamierza się przystąpić do egzaminu maturalnego.

Nowa lista lektur szkolnych 2024/2025
Lista lektur obowiązkowych zmniejsza się już od 1 września. Jak wyjaśniła wiceminister edukacji, na listę lektur narzekają nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele, ponieważ nie daje im to praktycznie możliwości wyboru czegokolwiek spoza narzuconego odgórnie kanonu.

Koniec ocen z niektórych przedmiotów
Rozporządzenie wprowadza od września 2024 roku rezygnację z wliczania ocen z dwóch przedmiotów nieobowiązkowych - z etyki i religii - do średniej ocen rocznych.
Pojawił się też pomysł likwidacji ocen z czterech przedmiotów: WF, muzyka, technika i plastyka. - Plastyka czy WF w szkole podstawowej nie powinny być oceniane i tym samym włączane do średniej pod koniec roku szkolnego - uważa Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Wiceminister Joanna Mucha podczas konferencji prasowej w Lublinie stwierdziła, że pomysł "jest na pewno do sprawdzenia". - Jest chęć spojrzenia bardzo głębokiego i wnikliwego na to, żeby proces oceniania nie wypaczał procesów edukacyjnych, żeby je wspierał, a nie powodował, że uczniowie uczą się wyłącznie dla oceny - powiedziała.