Ci zrzeszeni w oddziale zarejestrowanym w podtoruńskim Młyńcu zakupili sprzęt do diagnozy postaw i odwiedzają kolejne szkoły, by bezpłatnie badać najmłodszych.
W minioną sobotę przeprowadzili akcję profilaktyczną w Szkole Podstawowej nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu.
Klub zwraca się do władz miast i gmin z prośbą o wskazanie szkół, w których przeprowadzenie takich badań byłoby wskazane. Następnie ustala termin akcji z dyrektorem. Pielęgniarka szkolna zajmuje się naborem dzieci. (zespół jest w stanie przebadać 50 dzieci dziennie). Kryteria naboru są różne: dzieci najmłodsze, z podejrzeniem wad postaw, zainteresowani.
Akcja jest organizowana od 8 lat. Badania były prowadzone w około 30 szkołach zlokalizowanych w byłym województwie toruńskim. W Golubiu-Dobrzyniu Rotarianie goszczą nie po raz pierwszy.
- Badania profilaktyczne są organizowane średnio raz w miesiącu. Na tyle pozwalają nam środki i czas - mówi prezydent Klubu z Młyńca Roman Brymora.
Profilaktyka jest prowadzona we współpracy z fizjoterapeutami z toruńskiego Clubu 66. Badanie trwa około 6-7 minut. Jest bezbolesne i prowadzone za pomocą specjalnego programu komputerowego. Sprzęt z własnych pieniędzy zakupili członkowie Klubu Rotary.
- Na zdjęciu pleców badanego, wykonanym kamerką, na podstawie wzorca zaznaczane są różne punkty, które mają ściśle określone miejsce, rozstaw. Łatwo zauważyć wszelkie odstępstwa np. rozsunięcie łopatek czy zapadnięcia klatki piersiowej - mówi Andrzej Lubomski z Klubu Rotary w Młyńcu.
Wyniki badań są niepokojące. Zwykle 1/3 badanych ma zdiagnozowane wady postawy.
- Za ciężkie tornistry, za mało ruchu, za dużo czasu na kanapie i fotelu - to najczęstsze przyczyny wad postawy. Dobrze, gdy badanie jest prowadzone u dzieci kilkuletnich. Wówczas wiele można skorygować za pomocą ćwiczeń. Przy niewielkich wadach zalecamy ćwiczenia domowe, przy poważniejszych kierujemy do Miejskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Toruniu, gdzie otrzymają bezpłatną pomoc. Wiele zależy jednak o pracy i konsekwencji rodziców. My dajemy tylko diagnozę z opisem i zaleceniem dalszych działań - mówi Lubomski.
Rodzice nie kryją zadowolenia, że Rotarianie zawitali w SP nr 1.
- Profilaktyka jest bardzo istotna. Dzięki tym badaniom możemy się upewnić, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo albo, że ma problem z postawą. Każda z tych wiadomości jest cenna, bo pozwala zacząć działać albo daje dużą ulgę - mówi Emilia Żebrowska.
Profilaktyka to nie jedyna forma działalności Klubu Rotary z Młyńca.
- Naszą ideą jest szeroko rozumiana pomoc potrzebującym. Między innymi wspieramy szpitale, zakłady opiekuńcze, mamy pod swoją opieką zdolnych studentów, którym finansujemy edukację - mówi Roman Brymora.