Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno utworzyło zbiórkę na zrzutka.pl - Wsparcie dla pogorzelców z Górzna Wybudowanie
Mniej osób w kwarantannie - pow. brodnicki
- W poniedziałek 30 marca 2020 roku gospodarzowi z Górzna Wybudowanie spłonęły budynki inwentarskie, pasza dla zwierząt, stogi z sianem i słomą.
Udało się uratować zwierzęta!
- czytamy w opisie zbiórki.
Organizatorzy akcji informują, że: - Zainicjowaliśmy zrzutkę licząc na hojność i realne wsparcie nie tylko mieszkańców naszej gminy ale każdego kto uzna za słuszne wesprzeć w trudnych chwilach ludzi ciężko doświadczonych przez los.
Potrzebna pomoc finansowa. Działamy wszyscy razem!
Wsparcie można okazać - wchodząc na -> https://zrzutka.pl/u4zrry
Informacje przekazane przez KP PSP w Brodnicy:
30 marca o godzinie 15:17 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brodnicy wpłynęło zgłoszenie o pożarze kompleksu budynków w gospodarstwie rolnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano objętą pożarem stodołę wraz z oborą oraz budynek warsztatowo-garażowy. Osób poszkodowanych nie było, pożar rozprzestrzeniał się w kierunku części obiektu, w którym magazynowano zboża. Z uwagi na intensywność pożaru zapaliły się również dwa stojące w pobliżu zabudowań stogi sprasowanej słomy i sianokiszonki. Przed przybyciem pierwszych zastępów straży właściciel wraz z okolicznymi mieszkańcami przystąpili do ewakuacji zwierząt z palącej się obory. Ewakuowano w sumie kilkadziesiąt sztuki bydła. Działania pierwszych zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączono zasilanie elektryczne, podano dwa prądy wody w natarciu zewnętrznym na pożar oraz dwa w obronie części budynku, gdzie na piętrze składowane było zboże. Po przybyciu kolejnych zastępów, przystąpiono do wydobycia maszyn rolniczych z części garażowej oraz stodoły. Równocześnie podjęto działania rozbiórkowe części nadpalonych elementów oraz niestabilnych ścian stwarzających zagrożenie dla pracujących ratowników z jednoczesnym usuwaniem na zewnątrz zgromadzonej w budynkach słomy i siana dogaszając zarzewia ognia. Prace prowadzone były w początkowej fazie z wykorzystaniem dwóch ładowarek. Z uwagi na brak w dalszej fazie możliwości wykorzystania sprzętu ciężkiego, prowadzone działania wykonywane były ręcznie. Punkt czerpania wody stanowiły zbiorniki naturalne w odległości około 2 km oraz pobliska sieć hydrantowa. Palące się stogi dogaszono oraz rozgarnięto. Część bali nieobjęta pożarem została przemieszczona w bezpieczne miejsce przez sprzęt ciężki. W długotrwałych działaniach udział brało łącznie 19 zastępów straży pożarnej zarówno zawodowej jak i ochotniczej z terenu powiatu brodnickiego.
st. kpt. Robert Czarnecki - Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Brodnicy
