Wdrażanie ESG w Polsce. Ważna zmiana dla dużych firm, która zacznie obowiazywać w 2024 roku. "Duże firmy nie mają tej świadomości"

Maciej Badowski
Maciej Badowski

Wideo

Udostępnij:
Firmy w Polsce muszą się nauczyć wdrażać i realizować działania ESG. Zdaniem ekspertów zrównoważony rozwój może być dla polskiej gospodarki szansą na dynamiczny wzrost konkurencyjności i innowacyjności. - W 2024 roku, raportowanie według standardów ESG będzie obejmowało także duże firmy, czyli zatrudniające powyżej 250 osób, więc swoim zasięgiem obejmie wiele form w Polsce- zwraca uwagę w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspertka.

sc]Duże wyzwanie dla firm

- W 2024 roku, raportowanie według standardów ESG będzie obejmowało także duże firmy, czyli zatrudniające powyżej 250 osób, więc swoim zasięgiem obejmie wiele form w Polsce. Co za tym idzie, przygotowania będę musiały zacząć już przyszłym roku- wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu Urszula Jóźwiak, prezes zarządu Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Ekspertka zwraca uwagę, że firmy muszą wiedzieć jakich standardów mają przestrzegać i według jakich standardów mają raportować, ponieważ "to są już te czynniki niefinansowe". - Będą miały one wpływ na to, czy na przykład firma dostanie kredyt, czy dostanie finansowanie na inwestycje czy rozwój- wylicza i dodaje, że "coś o czym jeszcze nie dawno mówiliśmy, że jest tylko dla tych bardzo rozwiniętych, dużych firm, będzie dotyczyło kolejnych. - Społeczna odpowiedzialność biznesu, jest tematem znanym ale mam wrażenie, że dla większości firm było to tematem na zasadzie mogę ale nie muszę- dodaje.

- Od 2024 roku większość firm będzie musiało raportować te czynniki niefinansowe, czyli to, co robią dla lokalnych społeczności, dla środowiska, w jaki sposób eliminują ślad węglowy. W związku z tym, muszą wiedzieć, że to już się dzieje i że może to dotyczyć ich firmy. Do tej pory panowało przekonanie, że to dotyczy korporacji- mówi.

Konsumenci są bardziej świadomi

Jóźwiak tłumaczy, że konsumenci są dzisiaj dużo bardziej świadomi. - Zwracają uwagę nie tylko na to, czy dany produkt lub usługa jest dobrej jakości ale też w jaki sposób firma podchodzi do środowiska, do konsumenta i oczekują pewnej odpowiedzialności od biznesu i firmy, które są tego świadome realizują swoje usługi czy produkty właśnie w sposób odpowiedzialny- mówi.

- Ta świadomość konsumencka jest na tyle duża, że firmy czują już ten oddech i wiedzą, że muszą się dostosować do pewnych standardów- podsumowuje.

ESG wypadkową Zielonego Ładu

Z kolei Robert Kłosowski z Fundacji Przemysłu Przyszłości w rozmowie z nami przypomina, że w 2021 roku GPW wraz z z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju przygotowało dla przedsiębiorstw giełdowych wytyczne w zakresie raportowania ESG. - Prawdą jest, że obowiązek raportowania ESG nie dotyczy bezpośrednio małych i średnich przedsiębiorstw. Natomiast znakomita większość kontrahentów, dużych przedsiębiorców, których obowiązują te nowe przepisy, należy do sektora MŚP- tłumaczy.

- Obecnie pracujemy nad podobnymi wytycznymi dla MŚP, które będą mogły w sposób uspójniony i wzorcowy raportować wdrożenie ESG we własnych przedsiębiorstwach. Dzięki czemu, będą dla tych dużych graczy, objętych tych obowiązkiem, klientem godnym zaufania. Dlaczego? Ponieważ ich wskaźniki, ich osiągnięcia będą mogły być bezpośrednio przeklejane do raportów dużych podmiotów- wyjaśnia. - To z kolei spowoduje, że będą równie ważnym kontrahentem, jak podmioty zagraniczne- dodaje.

Kłosowski przyznaje, że temat ESG jest tematem nowym i jest wypadkową Zielonego Ładu. - Bardzo często firmy zwracają się do nas z pytaniem w jaki sposób Europejski Zielony Ład będzie wprowadzany. Czy to dotyczy wielkich przedsiębiorstw z branży węglowej, hutniczej, ciężkiego przemysłu? Owszem, przepisy będą w dużej mierze będą dotyczyły tych wielkich przedsiębiorców ale ci wielcy przedsiębiorcy szereg usług i towarów kupują u tych małych przedsiębiorców. W związku z tym, „z góry”, za pośrednictwem dużych przedsiębiorstw, nowy Europejski Zielony Ład będzie dotyczył firm z sektora MŚP- podsumowuje.

Czym jest ESG?

ESG, to bardzo szerokie zagadnienie, ściśle związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu, budowaniem nowoczesnej, nisko emisyjnej i wysoko efektywnej gospodarki. Jest to ogólnoświatowy trend, który z każdym rokiem nabiera większego znaczenia. Nie chodzi tu tylko o nasze zobowiązania międzynarodowe, negocjowane i zatwierdzane w ramach Unii Europejskiej czy ONZ.

Transformacja energetyczna, zwiększanie innowacyjności czy wprowadzanie ładu korporacyjnego toi wyzwanie ale także ogromna szansa dla polskich firm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wdrażanie ESG w Polsce. Ważna zmiana dla dużych firm, która zacznie obowiazywać w 2024 roku. "Duże firmy nie mają tej świadomości" - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie