Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

We Włocławku będą kolejne bloki socjalne. Takie prace już zostały wykonane - zobacz zdjęcia

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Przy ul. Toruńskiej we Włocławku powstają kolejne mieszkania socjalne.
Przy ul. Toruńskiej we Włocławku powstają kolejne mieszkania socjalne. Wojciech Alabrudziński
Trwa budowa bloków socjalnych przy ulicy Toruńskiej we Włocławku. W jednym bloku ma znaleźć się co najmniej 40 mieszkań. W grudniu 2023 roku pierwszy z bloków powinien być w stanie surowym zamkniętym. Miasto czeka na dofinansowanie do budowy drugiego bloku. Zobaczcie zdjęcia z inwestycji.

Spis treści

Kolejne mieszkania socjalne przy ul Toruńskiej we Włocławku

Przy Toruńskiej 168 we Włocławku są już mieszkania socjalne. Oddano je do użytku w marcu 2013 roku. Znajdują się w dwóch dwukondygnacyjnych, niepodpiwniczonych budynkach stojących w południowo-wschodniej części działki. Na terenie działki są miejsca utwardzone kostką brukową pod miejsca parkingowe, zbiornik wodny oraz niezagospodarowana zieleń.

Obecnie przy ul. Toruńskiej powstają kolejne mieszkania socjalne. Miasto planuje tam budowę minimum 80 mieszkań. W każdym z nowych budynków ma znaleźć się co najmniej 40 lokali mieszkalnych oraz trzy pomieszczenia:

  • rowerownia/wózkarnia,
  • depozyt ruchomości sezonowych,
  • pomieszczenie techniczne.

Powstaje pierwszy budynek. Prace idą zgodnie z planem

Przypomnijmy, że mieszkania socjalne powstają w formule "zaprojektuj i wybuduj". Obecnie wykonawca – włocławska firma Przembud – buduje pierwszy z budynków, w którym powstaje 40 mieszkań. Gdy miasto otrzyma dofinansowanie, ten sam wykonawca przystąpi też do budowy drugiego budynku z 40 mieszkaniami. Krzysztof Kukucki, senator i były zastępca prezydenta Włocławka zapewnia, że prace idą zgodnie z planem.

- Na budowie nie ma opóźnień. Tam mamy opcję. Budujemy jeden blok, a opcja polega na tym, że jeżeli dostaniemy dofinansowanie z Funduszu Dopłat, to będziemy też budować drugi blok. Wniosek jest złożony. Z tego co wiem, bezpośrednio z BGK, te środki są wyczerpane, ale na początku roku, jak pojawi się nowa pula, to zarówno Brzeska 15, jak i blok na ul. Toruńskiej, powinien to dofinansowanie otrzymać – przekazał nam Krzysztof Kukucki.

Pierwszy blok, który obecnie powstaje przy ul. Toruńskiej jest na etapie budowy pierwszego piętra (w stanie surowym). Zrobiony jest parter i strop. Na pierwszym piętrze prowadzone są prace murarskie.

- Wykonawca ma nadzieję, że przed pogorszeniem się warunków atmosferycznych uda się osiągnąć etap stanu surowego zamkniętego. Dużo na to wskazuje, że tak właśnie będzie. Jeśli do końca miesiąca (listopad – przypis redakcji) pogoda się utrzyma, to jest prawdopodobieństwo, że w grudniu ten stan surowy zamknięty zostanie osiągnięty – dodaje Krzysztof Kukucki.

Kiedy można spodziewać się zakończenia prac przy ul. Toruńskiej?

- Myślę, że realny termin to jest trzeci kwartał 2024 roku – dodaje Kukucki.

We Włocławku potrzeba mieszkań socjalnych dla osób z wyrokami eksmisyjnymi

Do kwestii budowy mieszkań socjalnych Krzysztof Kukucki i prezydent Marek Wojtkowski odnieśli się także podczas zorganizowanej w listopadzie konferencji na ul. Celulozowej (przy okazji spotkania prezydenta Włocławka z mieszkańcami osiedla Kazimierza Wielkiego.

Krzysztof Kukucki przypomniał, że budynki socjalne przy Toruńskiej powstają głównie z inicjatywy głównie pani wiceprezydent Domiceli Kopaczewskiej, która zajmuje się polityką mieszkaniową i zgłaszała potrzebę budowy mieszkań dla osób mających wyroki eksmisyjne.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

- Często mamy taką sytuację, że te osoby zajmują bardzo ładne duże mieszkania należące do miasta, a my nie mieliśmy ich gdzie eksmitować, bo po prostu nie mieliśmy innych mieszkań. Te mieszkania powstają. Budynki na Toruńskiej będą certyfikowane, będą miały certyfikat budownictwa pasywnego, więc energia potrzebna do obsługi będzie dużo mniejsza, niż w przypadku budownictwa tradycyjnego – dodał Krzysztof Kukucki.

Przy ul. Toruńskiej zamieszkają nie tylko osoby z wyrokami eksmisji

Mieszkania w budynkach socjalnych przy ul. Toruńskiej, to lokalne o ograniczonym metrażu, ale zgodnym z obowiązującymi przepisami, jednak w innym standardzie budownictwa, niż przy ul. Celulozowej.

Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski przekazał, że obecnie jest kilkadziesiąt osób z wyrokami eksmisyjnymi.

- To jest dla miasta problem, dlatego też te bloki powstają. Uważam, że tam znajdą zakwaterowanie nie tylko osoby eksmitowane. Mieszkania które opuszczą zostaną wyremontowane i trafią do osób, które czekają na przydział – dodał prezydent Marek Wojtkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska