- W sezonie letnim 2015, zgodnie z posiadaną informacją, na terenie powiatu włocławskiego i miasta Włocławek nie będą funkcjonowały kąpieliska - poinformowała Agnieszka Pstrągowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Emidemiologicznej.
To jednak nie oznacza, że nie będziemy mieli się gdzie kąpać. W sezonie letnim 2014 na terenie miasta Włocławek i powiatu włocławskiego również nie były utworzone kąpieliska. Funkcjonowało natomiast 6 miejsc wykorzystywanych do kąpieli nad jeziorami: Wikaryjskim, Czarnym, Chodeckim, Lubieńskim, Borzymowskim (Choceńskim) oraz Chełmica. Organizatorami tych miejsc były urzędy miast i gmin.
W nadchodzącym sezonie mieszkańcy Włocławka będą mogli korzystać na pewno z dwóch takich miejsc. - Podobnie jak w latach poprzednich, miejsca do kąpieli zostaną utworzone nad jeziorem Czarnym i jeziorem Wikaryjskim - informuje Stanisław Stanowski z Urzędu Miasta.
Czy uda się zwiększyć ich liczbę? Jeszcze nie wiadomo. W ratuszu trwają ustalenia w sprawie jeziora Łuba. Bartłomiej Kucharczyk, rzecznik prezydenta powiedział nam, że informacje na ten temat pojawi się w przyszłym tygodniu.
Do sanepidu nie wypłynęły jeszcze informacje o utworzeniu miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Choć nie ma obowiązku zgłaszania do sanepidu informacji o ich utworzeniu, to organizatorzy zgłaszają fakt utworzenia takich miejsc. - Na terenie miasta Włocławek i powiatu włocławskiego organizatorzy miejsc wykorzystywanych do kąpieli informują Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Włocławku o terminie otwarcia i zamknięcia sezonu kąpielowego - mówi Agnieszka Pstrągowska. - Najczęściej informacje takie przekazywane są w czerwcu.
Także na organizatorach leży obowiązek badania jakości wód. Muszą to uczynić nie wcześniej niż na 14 dni przed rozpoczęciem sezonu.
Sanepid na podstawie wyników badań wydaje ocenę bieżącą jakości wody. A jedynie w przypadku pogorszenia jakości wody w miejscu wykorzystywanym do kąpieli, przeprowadza urzędową kontrolę.
Czytaj e-wydanie »