https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda pierwszy ekologiczny dom we Włocławku. Zamieszkała w nim rodzina zastępcza - zdjęcia

Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Przy ul. Lisek we Włocławku powstał dodatni energetycznie dom jednorodzinny. Został zbudowany z prefabrykatów w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Będzie w nim mieszkać rodzina zastępcza. W piątek 6 grudnia 2024 roku - w Mikołajki - rodzina otrzymała klucze do nowego domu.

Spis treści

Modelowy dom w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Miasto przekazało wykonawcy plac budowy we wrześniu 2023 roku. Modelowy efektywny energetycznie dom jednorodzinny na ul. Lisek we Włocławku powstał w ramach projektu "Budownictwo efektywne Energetycznie i procesowo" realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Włocławek został wybrany partnerem strategicznym tego projektu. Do projektu zakwalifikowały się także inne miejscowości - Żywiec, Tczew i gmina Trzebnica.

Zdjęcia ekologicznego domu na ul. Lisek we Włocławku - tutaj.


Na potrzeby budowy ekologicznego domu miasto udostępniło swoją działkę przy ul. Lisek, a NCBiR ze środków Unii Europejskiej sfinansowało budowę demonstracyjnego obiektu dla rodziny zastępczej.

Dzisiaj, w symbolicznym dniu, jakim są Mikołajki miałem przyjemność przekazać rodzinie zastępczej dom dodatni energetycznie. Oznacza to, że produkowana energia jest większa od potrzeb na jego ogrzanie i eksploatację. Miasto udostępniło działkę na której ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zbudowany został dom wzorcowy, w którym od dzisiaj mieszka rodzina zastępcza - przekazał w mediach społecznościowych prezydent Krzysztof Kukucki.

Dom na ul. Lisek ma być dodatni energetycznie

Dom przy ul. Lisek powstał z zastosowaniem nowych technologii. Ich zaletą jest nie tylko szybki proces budowy, lecz także postawienie obiektu, który będzie zeroemisyjny.

Dom wyposażony jest m.in w: fotowoltaikę, pompę ciepła, magazyn energii. (…) Przy powstaniu domów zastosowane zostały technologie pozwalające nie tylko szybko budować z modułów lub prefabrykatów, ale też zapewniać więcej energii niż zużywa się jej na wszelkie potrzeby eksploatacji budynku, takie jak ogrzewanie, chłodzenie, prąd, ciepła woda i zasilanie urządzeń. Jest to obiekt niegenerujący lokalnie CO2 ani smogu. Kolejny atut to oszczędność wody sięgająca nawet 88% oraz redukcja śladu węglowego - dodaje Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka.

Tak wygląda ekologiczny dom na ul. Lisek we Włocławku.
Tak wygląda ekologiczny dom na ul. Lisek we Włocławku.
Krzysztof Kukucki/Facebook

Na ul. Lisek we Włocławku może powstać więcej ekologicznych domów

Przypomnijmy, że w przyszłości we Włocławku ma pojawić się więcej ekologicznych domów. Miałyby stanąć, podobnie jak modelowy budynek, na ul. Lisek.

Przy ul. Lisek we Włocławku powstał ekologiczny dom jednorodzinny. W Mikołajki - 6 grudnia 2024 - przekazano go rodzinie zastępczej.

Tak wygląda pierwszy ekologiczny dom we Włocławku. Zamieszka...

Przez pierwszy czas będziemy dokładnie monitorować potrzeby energetyczne, produkcję energii i bilans energetyczny tego obiektu. Jeżeli to rozwiązanie się sprawdzi, to chcielibyśmy, żeby całe to osiedle, na której mamy ponad 40 działek pod budowę jednorodzinną, zostało w ten sposób zabudowane. Efektem tego będzie to, że znowu Włocławek będzie pionierem wśród samorządów, bo zbudujemy ekologiczne i - mam nadzieję - przystępne dla mieszkańców osiedle we Włocławku - mówił nam w listopadzie 2023 roku Krzysztof Kukucki.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska