Spis treści
Takie cechy będzie miał ekologiczny dom z prefabrykatów
Przy ul. Lisek we Włocławku powstanie ekologiczny dom jednorodzinny. Miasto przekazało wykonawcy plac budowy w poniedziałek 25 września 2023 roku. Dom zostanie postawiony z gotowych prefabrykatów. Ma powstać w zaledwie dwa miesiące, więc już wkrótce będzie można się do niego wprowadzić. Dom ma być m. in. energooszczędny, zeroemisyjny i wykorzystywać przy budowie jak najwięcej materiałów z recyklingu.
„Przy powstaniu domu zostaną zastosowane technologie pozwalające nie tylko szybko (maksymalnie w trzy miesiące) budować z modułów lub prefabrykatów, ale też zapewniać więcej energii niż zużywa się jej na wszelkie potrzeby eksploatacji budynku, takie jak ogrzewanie, chłodzenie, prąd, ciepła woda i zasilanie urządzeń. Będzie to obiekt zeroemisyjny: niegenerujący lokalnie CO2 ani smogu. Kolejne jego atuty to oszczędność wody sięgająca nawet 88 proc., redukcja śladu węglowego materiałów budowlanych oraz konkurencyjność cenowa w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Domy wyróżniać będzie również możliwie jak najwyższy stopień wykorzystania przy budowie materiałów z recyklingu. Przyszli mieszkańcy będą się mogli do nich szybko wprowadzić: wykonawca zadba o biały montaż, wykończenie łazienki, meble w zabudowie oraz AGD” – poinformował na Facebooku Krzysztof Kukcuki, zastępca prezydenta Włocławka.
Włocławek partnerem strategicznym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Przypomnijmy, że w 2022 roku Włocławek został wybrany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako partner strategiczny w ramach projektu „Budownictwo efektywne Energetycznie i procesowo” i to właśnie w ramach tego projektu powstaje jednorodzinny dom na ul. Lisek. Podobne domy – w ramach rozstrzygniętego w 2022 roku naboru do projektu - powstaną także w Żywcu, Tczewie i gminie Trzebnica.
W modelowym domu we Włocławku zamieszka rodzina zastępcza
Jak informował w mediach społecznościowych Krzysztof Kukucki, na potrzeby budowy ekologicznego domu miasto udostępniło swoją działkę, a NCBiR ze środków Unii Europejskiej finansuje budowę demonstracyjnego obiektu, w którym zamieszka rodzina zastępcza.
- Docelowo zakładamy, że całe osiedle przy ul. Lisek zbudowane zostanie ekologicznymi budynkami – dodaje Krzysztof Kukucki.
Na ul. Lisek rósł potężny dąb. Przesadzono go, by uchronić przed wycinką
Przypomnijmy, że w miejscu, w którym powstaje energooszczędny dom jednorodzinny, jeszcze w marcu rósł potężny – ważący 22 ton – dąb. Jego obwód wynosi 160 cm. Drzewo zostało w marcu przesadzone, by uratować je przed wycinką. Dąb przyjął się w nowym miejscu.
„Pamiętacie dąb, który ocalając przed wycinką, przesadziliśmy na początku marca. Jak widać na zdjęciu, drzewo ma się dobrze, a kształt jego korony może przywoływać bardzo pozytywne skojarzenia. Warto do przyrody podchodzić z sercem, bo potrafi pięknie się odwdzięczyć” – napisał w maju – w mediach społecznościowych – Krzysztof Kukucki.
