
Górnośląski Park Etnograficzny
Na terenie skansenu odbywają się liczne imprezy jak np. „Śląsko Wilijo”, prezentująca zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Miłośnicy rękodzieła będą zachwyceni odbywającym się corocznie w maju „Dniem Rzemiosła i Rękodzieła”, podczas którego będą mogli wziąć udział w 16 warsztatach tematycznych. W niektóre sobotnie popołudnia zwiedzający mogą posłuchać legend opowiadanych przez gawędziarzy.

Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG
Skansen ten położony jest na wyspie Wolińska Kępa. Na terenie obiektu wzniesiono kilkanaście replik wczesnośredniowiecznych zabudowań (chat, bram, wałów obronnych). W osadzie można wziąć udział w licznych warsztatach, podczas których poznamy tajniki średniowiecznego rzemiosła. Dla grup zorganizowanych odbywają się lekcje żywej historii.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Czy można mówić o czymś takim, jak jedna wieś polska? Jeśli odwiedzicie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, przekonacie się, że nie jest to takie oczywiste! Pod kątem liczby zabytków etnograficznych, jest to największe muzeum tego typu w Polsce! Oddziałem terenowym muzeum jest Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu. Muzeum Budownictwa Ludowego, wraz z sanockim Muzeum Historycznym, zgromadziły największą w kraju kolekcję ikon, przyciągając ponad 200 tys. turystów każdego roku. Nasze ulubione sektory tego skansenu to rynek galicyjski i bojkowska wioska.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
W skład tego parku etnograficznego wchodzi aż 80 obiektów małej i dużej architektury. Najciekawszym zabytkiem według nas jest zespół karczemny z karczmą z Sochocin! Oprócz tego możemy zwiedzić aż 11 zagród chłopskich, drewniany młyn (wiatrak), XVIII-wieczny kościół drewniany z miejscowości Drążdżewo i zrekonstruowany dworek szlachecki. Obecnie w Muzeum zgromadzonych jest ponad 13 000 eksponatów.