
Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach
Jest to jeden z młodszych parków etnograficznych w naszym zestawieniu - jest jednak równie interesujący. Odnajdziemy w nim zabytki architektury drewnianej z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Znajduje się tu ponad 40 obiektów, datowanych w większości na II poł. XIX i I poł. XX w. Na teren skansenu przeniesiony został zespół sakralny z Wysokienic, pochodzący z XVIII wieku. W Parku odbywają się pokazy wesela łowickiego, plenery malarskie, żniwa, zajęcia edukacyjne i występy zespołów folklorystycznych.

Zagroda Wsi Pszczyńskiej
Zagroda wsi pszczyńskiej to skansen, który grupuje zabytki drewnianej architektury ludowej z regionu pszczyńskiego. Miejsce zostało wpisane do Szlaku Architektury Drewnianej (szlak ten łączy najcenniejsze i najciekawsze przykłady drewnianej architektury sakralnej i świeckiej Górnego Śląska). W skład ekspozycji wchodzi m.in. pasieka, kapliczka słupowe i młyn wodny.

Karpacka Troja w Trzcinicy
Ten skansen to prawdziwa gratka dla miłośników archeologii! Podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych od 1991 roku, odkryto tu ponad 160 tys. zabytków! W Trzcinicy odkryto jedną z pierwszych ufortyfikowanych osad na terenie Polski. Udostępniony turystom kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na terenie parku znajduje się rekonstrukcja wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z okresu wczesnego średniowiecza.

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce
Ten skansen znajduje się w samym sercu Polski! Ze względu na swoje położenie wśród pagórków, lasów i jezior Kłóbka nazywana jest „Perłą Kujaw”. Na terenie skansenu wznosi się dwór z XIX w., w którym mieszkała jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. Niepowtarzalny klimat tworzą także zaaranżowane przy chałupach przydomowe ogródki. W ostatnią niedzielę czerwca, pierwszą niedzielę sierpnia i drugą niedzielę września, organizowane są tu festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi”