Weźcie udział w kweście dla Kalwarii Pakoskiej

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Tegoroczna kwesta na rzecz Kalwarii Pakoskiej odbędzie się 1 i 2 listopada
Tegoroczna kwesta na rzecz Kalwarii Pakoskiej odbędzie się 1 i 2 listopada Dominik Fijałkowski
Również podczas tegorocznych obchodów Wszystkich Świętych Fundacja „Kalwaria Pakoska” prowadzić będzie kwestę przy oraz na cmentarzu w Pakości.

Jak nas poinformowano, kwesta przeprowadzona zostanie na podstawie zgody numer 2019/4806/OR, którą Fundacja „Kalwaria Pakoska” uzyskała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tegoroczna zbiórka dobrowolnych datków odbędzie się w dniach 1 i 2 listopada przy i na cmentarzu parafialnym w Pakości. Poprowadzą ją fundatorzy, przedstawiciele Rady Programowej Fundacji „Kalwaria Pakoska”, przedstawiciele władz samorządowych oraz uczniowie szkół podstawowych.

Wzorem lat ubiegłych przy stosiku fundacji przed wejściem na cmentarz możliwe będzie zaopatrzenie się w różnego rodzaju materiały promocyjne i wydawnictwa, m.in. w kalendarz na 2020 rok z kalwaryjskimi kaplicami.

Zebrane w tym roku środki z kwesty oraz pozyskane ze sprzedaży wspomnianych materiałów przeznaczone zostaną na prace związane z odrestaurowaniem zabytkowego krucyfiksu z 1760 r. z ołtarza polowego oraz na prace renowacyjne w kaplicy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Warto przypomnieć, że dzięki środkom z kwest w ubiegłych latach i przekazanemu 1 proc. od podatku m. in. odrestaurowany został ołtarz polowy za Kościołem Ukrzyżowania w Pakości. Przedsięwzięcie to pochłonęło 65 tys. zł. Za okazane wsparcie Zarząd Fundacji „Kalwaria Pakoska” wszystkim darczyńcom składa serdeczne podziękowania.

Dla przypomnienia. Początki Kalwarii Pakoskiej sięgają 1628 roku. Jest więc ona drugą, po zebrzydowskiej, kalwarią w Polsce. To żywy pomnik wiary i kultu Męki Pańskiej. W świątyni na Wzgórzu Kalwaryjskim przechowywana jest i czczona największa cząstka Relikwii Krzyża Świętego w Polsce.

Czterdzieści osób bierze udział w rozpoczętej dziś dwudniowej kweście na rzecz renowacji Kalwarii Pakoskiej. Akcja odbywa się na cmentarzu parafialnym w Pakości. Jej organizator, Fundacja Kalwaria Pakoska, uzyskała na prowadzenie zbiórki specjalne zezwolenie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - O osoby do prowadzenia kwesty martwić się nie musimy. Chętnych nigdy nie brakowało - mówi Anna Grupa z Fundacji. W zbiórce uczestniczą samorządowcy, fundatorzy, przedstawiciele Fundacji Kalwaria Pakoska i jej sympatycy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego. Datki zbierane są do skarbonek. Cenną inicjatywę można też wesprzeć zaopatrując się w materiały promocyjne, m. in. kalendarze na rok 2019 prezentujące kalwaryjskie kaplice. - Tegoroczna kwesta jest już jedenastą z kolei. Rozpoczynaliśmy w 2007 roku. Wtedy zbiórką zajmowali się pakoscy harcerze - przypominają organizatorzy. Każda kwesta przynosi średnio 15 tys. złotych. Podczas rekordowej do skarbonek trafiło aż 21 tys. Efekty tegorocznej poznamy na początku przyszłego tygodnia. Pieniądze z jedenastej zbiórki przeznaczone mają być na odrestaurowanie tzw. zabytków ruchomych w kaplicach kalwaryjskich, czyli ławek, konfesjonałów i ambon. Dzięki środkom pozyskanym z kwest poprzednich zostały ukończone prace konserwatorskie w kaplicy "Dom Kajfasza i Więzienie". Odrestaurowano tam m. in. ołtarze główny oraz boczny. Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 114 tys. zł.

Migawki z cmentarza w Pakości. Kwesta na renowację Kalwarii Paskoskiej

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie