- Zapowiadają się cztery dni z wysokim ciśnieniem i dziewięć dni ze średnim, co oznacza, że większość czasu upłynie pod znakiem pogodnej aury. Jest już jesień, więc każdy bezruch powietrza sprzyja tworzeniu się mgieł i silnych zamgleń. I o tych, nieco zapomnianych zjawiskach, powinni pamiętać kierowcy podróżujący w nocy i o poranku – mówi bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.
Kto był ostatnio w lesie, na pewno zauważył mnogość pajęczyn. Te małe zwierzątka budują swoje rozległe sieci, jeśli wyczuwają stabilną pogodę w dłuższym okresie – zauważa synoptyk.
Zmienność kierunków wiatru będzie wpływała na przebieg temperatury. Ta będzie zmieniała się w regionie w porze dziennej od 14 do 19 stopni Celsjusza, a w nocy i nad ranem od 6 do 11. Dwa lub trzy razy może padać deszcz, ale opady będą niewielkie. Na północy regionu może spaść w sumie do 15 mm, a na pozostałym obszarze maksymalnie do 10 mm.
Raz wyż, raz niż...
Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – już środę w Polskę „wszedł” klin wyżu znad Atlantyku. Przy zachodnim i północno-zachodnim wietrze maksymalna temperatura powietrza na Kujawach i Pomorzu sięgnie 14 stopni. We czwartek znajdziemy się w zasięgu wyżu, którego centrum przemieści się nad Białoruś. Będzie słonecznie, ale temperatura w naszym regionie wciąż nie będzie zadowalająca (maksymalnie 14 st.).
W piątek i sobotę ponownie znajdziemy się w zasięgu niżu znad Wysp Brytyjskich, co przyniesie więcej chmur. W sobotę przelotny deszcz może pojawić się w całym kraju. Jednak tego dnia w naszym regionie na skali ma się pojawić 16-17 kresek.
To też może Cię zainteresować
W niedzielę będzie sporo chmur, ale padać nie powinno. Z południowego zachodu napłynie ciepłe powietrze i temperatura powietrza prawie w całym kraju osiągnie lub nawet przekroczy 20 stopni (u nas 18-19). Najcieplej, bo do 22 stopni, będzie na południu.
Prognozy na przełom roku
Mamy też najnowszą eksperymentalną długoterminową prognozę temperatury i opadów IMGW-PIB na koniec tego roku i początek przyszłego.
W listopadzie zarówno średnia temperatura powietrza, jak i suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W północnej części Polski możliwa suma opadów powyżej normy.
W grudniu średnia temperatura powietrza także powinna się mieścić w normie. W normie ma być również suma opadów atmosferycznych na południowo- wschodnim obszarze kraju oraz na północy, zaś w pozostałej części powyżej normy.
Średnia miesięczna temperatura powietrza w styczniu 2023 roku na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Na północy średnia temperatura ma być w normie. Suma opadów atmosferycznych w całej Polsce najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
To też może Cię zainteresować
W lutym średnia miesięczna temperatura powietrza w południowo-wschodniej części Polski powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej, na pozostałym obszarze w normie. Suma miesięcznych opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy. Na północy kraju możliwe są sumy opadów powyżej normy.
