Kujawsko-Pomorskie, jako jedyne, reprezentuje drzewo z gminy Dobre w powiecie radziejowskim. Poznajmy jego wyjątkową historię, która rozpoczęła się około 1902 roku.
Przypominamy też:**Topola Helena dzielnie stawia opór i zostaje Drzewem Roku 2017**
Około 116 lat temu w chłopskiej rodzinie Heleny i Macieja przyszedł na świat pierwszy potomek - Czesław. Z tej okazji, dumny ojciec posadził drzewo. Los nie był jednak łaskawy dla rodziny, Maciej - zostawiając Helenę i siedmioro dzieci - zmarł. Jego obowiązki przejął 13-letni Czesław - chłopiec robił wszystko, by walczyć o przetrwanie rodziny. W momentach bezradności i bezsilności, siadał pod jesionem. Drzewo przynosiło mu ukojenie, chwilę wytchnienia, pomagało zebrać myśli.
Przyszła wojna, wysiedlenia z gospodarstw.
Czesław założył własną rodzinę, z żoną Leokadią doczekał się syna Zygfryda.
- Uświadomił synowi, że chociaż to tylko drzewo - to jest ono nieformalnym członkiem rodziny. Zrządzeniem losu Zygfryd w młodym wieku nagle stracił ojca. Kontynuując męską tradycję, ale także z ogromnej potrzeby serca siadał pod pięknym rozłożystym jesionem. Wkrótce Zygfryd poślubił Annę - autorkę tej opowieści. Kiedy urodzili im się synowie Arek, a potem Karol, mąż opowiedział im całą historię. Drzewo rośnie po dzień dzisiejszy i jest świadkiem historii i losów tej rodziny już od czterech pokoleń. Zna ich smutki, troski i radości, utożsamia ludzi, których kochali. Na dowód tego drzewo ma imię MACIEJ, na cześć dziadka Macieja, który je zasadził - opisuje Anna Patyk.
Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!
Jesion wyniosły Maciej ma ponad 100 lat, wysokość 10 metrów i obwód - 400 cm.
W konkursie Klubu Gaja, który promuje szacunek dla przyrody, walczy szesnaście drzew z całej Polski. O tym, które zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2018, zadecydują internauci. Głosowanie trwa cały czerwiec.
- Bardzo miło zaskoczył mnie fakt, że dostałam się do konkursu - cieszy się pani Anna.
Tutaj możesz oddać głos w konkursie Drzewo Roku 2018
Uwaga, z jednego adresu e-mail głos można oddać tylko raz. Zostanie on zaliczony po kliknięciu w link potwierdzający, wysłany na podany adres.
Zofia Kozłowska o 150 latach historii kółek rolniczych: dbają o tradycję, o polskość: