- Tym razem zajmę się nie tylko historią gospodarstwa, ale postaram się opisać także nasze plany dotyczące rozwoju - mówi pan Marcin, który brał udział w pierwszej edycji konkursu „Rolnictwo mam w genach”.
Przedstawił dzieje ich gospodarstwa, w tym losy dziadków, którzy po wysiedleniu wrócili w rodzinne strony, jednak należące do nich przed wojną gospodarstwo, musieli wykupić od państwa.
Praca pana Marcina była bardzo ciekawa, ale w pierwszej edycji otrzymaliśmy dużo zgłoszeń i bardzo interesujących rodzinnych opowieści - zarówno w wersji pisanej, jak i krótkich filmów wideo.
I właśnie ze względu na tak duże zainteresowanie ubiegłorocznym konkursem, zdecydowaliśmy się na jego drugą edycję.
O historii gospodarstw, ale i o planach
Poszerzyliśmy nieco tematykę. Bo w konkursie: „Rolnictwo mam w genach. Od historii gospodarstwa po plany na przyszłość”, zależy nam abyście przedstawiali nie tylko to, co było, ale i wasze plany dotyczące gospodarstw.
Celem konkursu (którego regulamin znajdziecie poniżej) jest pokazanie historii rodzin, które od lat zajmują się rolnictwem.
Wiedza i doświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie, tradycja, system wartości - jaki miały wpływ na rolników prowadzących współczesne gospodarstwa oraz ukazanie planów dotyczących rozwoju gospodarstw. Jak widzicie je za pięć, czy dziesięć lat?
Kto może wziąć udział w konkursie
Kandydatami do udziału w konkursie mogą być rolnicy i członkowie ich najbliższej rodziny (np. małżonek, dziecko) rodzin, domownicy, przy czym opisane w pracy konkursowej gospodarstwo musi być położone w województwie kujawsko-pomorskim lub woj. wielkopolskim.
Konkurs adresowany jest do osób, które ukończyły minimum 16 lat. Mogą brać w nim udział także uczniowie średnich szkół rolniczych (jeśli są niepełnoletni, wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego/opiekuna prawnego).
W konkursie nie może wziąć m.in. osoba, będąca laureatem ubiegłorocznej edycji konkursu „Rolnictwo mam w genach” lub osoba w nim wyróżniona.
Kliknij niżej i weź udział w konkursie!

Uwzględniliśmy prośby uczestników I. edycji
Podczas pierwszej edycji prosiliśmy o opisanie historii rolniczych rodzin w tekstach liczącym do 4 tysięcy znaków i wielu uczestników narzekało, że to za mało.
- Gdy zaczęliśmy sprawdzać historię naszej rodziny, to okazało się, że bardzo trudno będzie je opisać w krótkim tekście - mówiła jedna z uczestniczek, która przyznała, że gdyby nie nasz konkurs, to nie byłoby okazji, żeby je poznać.
Dowiedziawszy się o drugiej edycji stwierdziła, że weźmie udział w konkursie po raz kolejny. Tym bardziej, że w tej edycji pisemne prace mogą liczyć do 10 000 znaków! Oczywiście warto dokumentować je zdjęciami.
Czekamy także na opowieści w formie wideo (długość filmiku - do 3 minut).
Laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody
Autorzy prac najlepiej ocenionych przez członków kapituły konkursowej otrzymają następujące nagrody:
I miejsce - dyplom oraz nagroda pieniężna o wartości 5000 zł;
II miejsce - dyplom oraz nagroda pieniężna o wartości 2000 zł;
III miejsce - dyplom oraz nagroda pieniężna o wartości 1500 zł;
IV miejsce - dyplom oraz nagroda pieniężna o wartości 1000 zł;
V miejsce - dyplom oraz nagroda pieniężna o wartości 1000 zł.
Czekamy na zgłoszenia
Konkurs, który prowadzony jest na terenie wydawniczym „Gazety Pomorskiej”, potrwa do 18.11.2024 roku, ale lepiej nie czekać z przekazaniem pracy do ostatniej chwili.
Kandydaci mogą zgłaszać swój udział w konkursie klikając w zielony przycisk w powyższym artykule.
