Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceprezydent Bydgoszczy po spotkaniu u prezydenta RP w sprawie nowelizacji Prawa oświatowego

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła Iwona Waszkiewicz (druga z lewej), zastępca prezydenta Bydgoszczy i zarazem przewodnicząca Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji.
W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła Iwona Waszkiewicz (druga z lewej), zastępca prezydenta Bydgoszczy i zarazem przewodnicząca Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji. Nadesłane
Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, wzięła udział w spotkaniu w Warszawie z prezydentem RP. Wraz z innymi samorządowcami zaapelowała do Andrzeja Dudy o weto i przerwanie procedowania nowelizacji Prawa oświatowego. Rozmawiano też o problemach polskiej edukacji i propozycjach ich rozwiązania.

Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć.

od 16 lat

Debata publiczna dotycząca proponowanych zmian w Prawie oświatowym trwa od dłuższego czasu. Samorządowcy, organizacje społeczne, związki nauczycielskie, stowarzyszenia oświatowe, rodzicielskie i uczniowskie od kilku miesięcy apelują o wycofanie się z tych zmian. 9 lutego Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który był przeciwko nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Teraz wszystko w rękach prezydenta RP.

Stąd samorządowcy z Unii Metropolii Polskich, przedstawiciele Związku Miast Polskich i Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski poprosili prezydenta RP Andrzeja Dudę o spotkanie. Zaapelowali nie tylko o zawetowanie ustawy zwanej przez przeciwników zmian "lex Czarnek". Przekazali również prezydentowi RP list, w którym sformułowali wyzwania dla edukacji. Zaproponowali również prezydentowi RP stworzenie zespołu „Przyszłość dla Edukacji” w celu opracowania wspólnie z samorządami kompleksowej nowelizacji Prawa oświatowego, która będzie odpowiadać na realne potrzeby współczesnej edukacji.

Spotkanie odbyło się we wtorek (22 lutego) w Warszawie.

- Poprosiliśmy prezydenta o weto i przerwanie procedowania nowelizacji Prawa oświatowego. Pan prezydent na spotkaniu wyraził wiele wątpliwości co do tej ustawy. W związku z tym mamy nadzieję, że ją zawetuje - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy i zarazem przewodnicząca Komisji Unii Metropolii Polskich ds. Edukacji. - To tylko pierwszy krok ku lepszej edukacji. Potrzebne jest opracowanie kompleksowej zmiany całego systemu, obejmujące m.in. brak kadr i prestiżu zawodu nauczyciela, podstawę programową niedostosowaną do współczesnych potrzeb, brak właściwego zaadresowania potrzeb opieki psychologicznej ucznia, odbiurokratyzowanie szkoły. Wciąż ważne są kwestie zapewnienia odpowiedniego finansowania zadań oświatowych i klarowny podział kompetencji w zakresie edukacji rząd - samorząd. To kluczowe problemy i wyzwania polskiej oświaty, o których jako samorządy chcemy rozmawiać.

Zdaniem strony samorządowej, kolejne wzmocnienie nadzoru pedagogicznego (kuratora oświaty) nie rozwiąże problemów polskiej szkoły. Wręcz przeciwnie, doprowadzi do pogorszenia jakości i ograniczenia oferty edukacyjnej szkół oraz osłabienia roli rodziców.

Prezydent RP na podjęcie decyzji w sprawie podpisania nowelizacji Prawa oświatowego ma czas do 3 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wiceprezydent Bydgoszczy po spotkaniu u prezydenta RP w sprawie nowelizacji Prawa oświatowego - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska