Do tej pory Krajeński Park Krajobrazowy obejmował 54,5 tys. hektarów w gminach Więcbork, Sępólno i Kamień oraz niewielkie kawałki gminy Sośno z Doliną Sępolenki.
Rozsądek zwyciężył
Przed rokiem samorządy gminy Kamień i Kęsowo na prośbę rolników podjęły uchwałę o zamiarze włączenia do KPK terenów o walorach przyrodniczych godnych ochrony. - Park powstawał w 94 roku i wówczas sześć sołectw gminy Kamień ciągnęło do Chojnic i odżegnywały się od krajeńskich związków, jak tylko mogły - wspomina wicestarosta sępoleński Jan Spirka, wówczas zajmujący się w kamieńskim UM ochroną przyrody. - Teraz gdy rolnicy mają nadzieję na fundusze z racji gospodarowania w krajobrazie chronionym, sami poprosili o włączenie.
**_Bez Sośna
Po podpisie wojewody kujawsko-pomorskiego cała gmina Kamień - wraz z Niwami, Nową Wsią, Zamartem, Jerzmionkami, Dąbrówką i Obkasem - są w Krajeńskim Parku Krajobrazowym.
Z gminy Kęsowo w KPK znalazły się sołectwa Drożdżenica, Jeleńcz, Kęsowo, Obrowo, Pamiętowo, Przymuszewo i Wieszczyce. - Cieszy nas, że była to inicjatywa oddolna, a nie dyrektorska zachcianka - stwierdza Jan Król,**dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. - Zwracaliśmy się z propozycją włączenia także do gminy Sośno, ale samorządowcy odmówili. _
Więcej do ochrony
Marietta Chojnacka
Wojewoda podpisał rozporządzenie o włączeniu do Krajeńskiego Parku Krajobrazowego 13 sołectw w gmin Kamień i Kęsowo. Parkowi przybyło prawie 20 tys. hektarów.