https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej niedziel handlowych i nowy dzień wolny od pracy w 2025 roku - oto ważne zmiany dla klientów

Agnieszka Domka-Rybka
W 2025 roku przypada osiem, a nie jak wcześniej planowano siedem niedziel handlowych. Bo za sprawą nowych przepisów w grudniu zaplanowano trzy niedziele handlowe - 7, 14 i 21 grudnia.
W 2025 roku przypada osiem, a nie jak wcześniej planowano siedem niedziel handlowych. Bo za sprawą nowych przepisów w grudniu zaplanowano trzy niedziele handlowe - 7, 14 i 21 grudnia. Anna Kaczmarz
W lutym weszły w życie przepisy, które wprowadziły więcej niedziel handlowych w 2025 roku. Co z pomysłem, by aż co druga była z zakupami?

Zgodnie z nowym prawem, trzy niedziele przed Wigilią będą handlowe.

24 grudnia dniem wolnym od pracy

Ma to ułatwić klientom zakupy na Boże Narodzenie i zmniejszyć przedświąteczny tłok w sklepach.

Jednocześnie pracownicy handlu nie będą mogli pracować więcej niż dwie niedziele w grudniu, co ma chronić ich przed nadmiernym obciążeniem w najgorszym dla nich miesiącu w roku.

Kolejna zmiana to ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym dla wszystkich pracowników. Oznacza to, że sklepy będą zamknięte, a osoby zatrudnione w handlu nie będą musiały spędzać 24 grudnia w pracy.

Prezydent Andrzej Duda pod koniec zeszłego roku podpisał ustawę o wolnej Wigilii. Zapowiedział też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Pomimo tej decyzji, przepisy weszły w życie 1 lutego 2025 roku.

Oto niedziele handlowe w 2025 roku

Z tego powodu w 2025 roku przypada osiem, a nie jak wcześniej planowano siedem niedziel handlowych. Bo za sprawą nowych przepisów w grudniu zaplanowano trzy niedziele handlowe - 7, 14 i 21 grudnia.

I tak: w 2025 roku roku będzie można zrobić na zakupy w następujące niedziele handlowe:

  • 26 stycznia (za nami) oraz 13 kwietnia, 27 kwietnia, 29 czerwca, 31 sierpnia oraz wspomniane 7, 14 i 21 grudnia.

Kto może pracować w niedziele?

Działalność handlowa w niedziele nie jest zakazana, jeżeli za ladą stoi właściciel sklepu.

Zgodnie z prawem, legalny jest handel prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Przypomnijmy, ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni nie dotyczy wszystkich placówek handlowych. Oznacza to, że w niedziele mogą być otwarte m.in.: apteki, sklepy dworcowe, piekarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, cukiernie, lodziarnie czy sklepy z prasą.

Będą kolejne niedziele z zakupami? - bez entuzjazmu...

Tymczasem w Sejmie trwa debata nad dalszym złagodzeniem zakazu handlu w niedziele. Czy klientów czeka nas dalsza liberalizacja niedzielnego handlu?

Projekt ustawy złożony w Sejmie przez Polskę 2050 dotyczy zezwolenia na handel w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. Praca w te dni miałaby być dodatkowo płatna. Mowa jest o podwójnym wynagrodzeniu. Projekt nie spotkał się jednak z entuzjazmem branży handlowej i części polityków.

„Przewidziana w projekcie możliwość handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca doprowadzi naszym zdaniem do dezorientacji klientów, którzy nie będą pamiętać, która właściwie niedziela jest handlowa, a która nie jest handlowa” - argumentuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska