4 kwietnia 2025 r. straż pożarna była wezwana do pożarów ściółki leśnej.
- W Klęczkowie w gminie Stolno paliło się 30 metrów ściółki leśnej, a także ambona myśliwska - informuje Rafał Kułakowski, dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.
Kolejny pożar poszycia leśnego wybuchł około południa w Toruniu przy ul. Słowiczej. Na miejscu działały zastępy PSP z JRG nr 1.
- W 2025 roku obserwujemy wzrost liczby pożarów w lasach - podkreśla Państwowa Straż Pożarna.
W minionym roku od stycznia do marca było 81 pożarów lasu, a w bieżącym roku, w tym samym okresie, już 224!
- Taki stan rzeczy jest alarmujący, szczególnie w obliczu trwającej suszy. Brak pokrywy śnieżnej oraz małe opady deszczu sprawiają, że lasy stają się coraz bardziej podatne na ogień - tłumaczą strażacy i apelują: - Nie wypalaj traw! Nie używaj otwartego ognia 100 metrów od lasu!
Ulgę wysuszonej ziemi ma przynieść nadchodzący weekend.
- Po ciepłym i słonecznym piątku, od nocy na północy kraju będzie napływ powietrza arktycznego z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiał będzie także silny i porywisty wiatr - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
