
"Wydaje się rozsądnym, aby osoby z krótkim stażem pracy np. do 5 lat pracowały 8 godzin. Są to ludzie młodzi, bardzo wydajni. Można zwiększyć im jednak urlop do 26 dni zamiast obowiązujących 20 dni. Ponad to, jako osoba z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, uważam, że skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo jest bardzo wskazane. Wiąże się to z dobrem dla rodzin, zdrowia i pewnego balansu życiowego. W dobrą zmianę wpisywałby się dłuższy urlop wydłużony np. do 30 dni po 10 lub 15 latach pracy" - pisze autorka petycji, którą cytuje "Fakt".

Propozycja jest też taka, by wydłużyć urlop wypoczynkowe o dodatkowe 5 dni pracowników w wieku 55+. "Ze względu na dojrzały wiek, słabszy stan zdrowia osób tzw. 55 plus bardzo pomocne byłoby wprowadzenie dodatkowych np. 5 dni urlopu przeznaczonego na wizyty lekarskie, które w tym wieku zdarzają się częściej niż młodym ludziom. Jest to wiek, w którym urlopy, przestają być wypoczynkowe, gdyż przeznacza się je coraz częściej na wizyty lekarskie niż na wypoczynek" - czytamy w piśmie, którego fragment publikuje "Fakt".

Dłuższy urlop wypoczynkowy dla starszych? Ministerstwo odpowiada
Resort rodziny i pracy zdążył już odpowiedzieć na tą petycję. Jak wskazuje, nie ma mowy o wprowadzeniu dłuższego urlopu dla osób powyżej 55 roku życia, by nie dyskryminować młodszych pracowników. Ministerstwo, o czym pisze "Fakt", wskazuje jednak, że trwają analizy, jak skrócenie tygodniowego czasu pracy, a więc także wydłużenie czasu wolnego, wpłynęłoby na efektywność świadczonej pracy.