MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej za wodę i ścieki w gminie Strzelno

AGNIESZKA NAWROCKA
fot. sxc
Mimo braku zgody radnych woda i ścieki w gminie Strzelno i tak będą droższe.

Kwestionowane przez radę miejską nowe taryfy opłat za kilka dni wejdą w życie. Przypomnijmy, że rada miejska nie zgodziła się, aby od lipca woda podrożała o 10 procent, a odprowadzanie ścieków o 30 procent. Taryfy wejdą jednak w życie, bo nie można ich zakwestionować pod względem pranym.

Jak mówi Dariusz Sieradzki, dyrektor Zarządu Gospodarki Komunalnej w Strzelnie, podwyżka jest konieczna, by zakład mógł funkcjonować i modernizować sieć wodociągową oraz kanalizacyjną.

Dyrektor dodaje, że od lat nie inwestowano w tę infrastrukturę, nie odnawiano jej.
- Działanie oczyszczalni i wodociągu to jest sprawa dotycząca 12 tysięcy ludzi. Według ustawy o zaopatrzeniu w wodę nasza działalność nie jest nastawiona na zysk, ale na zabezpieczenie potrzeb i samofinansowanie.

Dyrektor podkreśla, że ceny wody i ścieków w gminie do tej pory były niskie. Podczas gdy koszty dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków systematycznie rosną. Dlatego konieczne jest ustalenie nowych taryf.

- Czułbym się w tej sytuacji winny gdyby taryfy były opracowane z merytorycznymi błędami - mówi Dariusz Sieradzki.

Dotąd za wodę mieszkańcy gminy płacili z podatkiem 1,82 zł, teraz mają płacić 2 zł. Za ścieki była cena 2,46 zł, a będzie 3,21 zł.

Dla porównania w Janikowie cena wody to 2,50 zł a za ścieki 2,89 zł. W Kruszwicy wody kosztuje 2,14 zł, a ścieki - 3,97. W Mogilnie woda kosztuje 1,92 zł, a ścieki 2,65 zł. W Gniewkowie woda 2,69 zł, ścieki 2,78 zł. W Barcinie: odpowiednio - 2,44 i 3,23 zł. Są to ceny z podatkiem VAT. Przypomnijmy, że zestawienie cen w sąsiednich miastach opracował i przekazał radnym dyrektor ZGK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska