W grudziądzkim klubie "Akcent" odbył się wieczór poetycko-muzyczny z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej Józefa Plessa
Spotkanie zorganizowano w czwartkowy (8 września) wieczór. Okazją do niego był nie tylko jubileusz 50-lecia pracy Józefa Plessa, ale także jego ubiegłoroczne, 70. - "okrągłe" - urodziny.
W ubiegłym roku z obu tych okazji ukazał się tomik zatytułowany „Wiersze 1970-2020”. To wydawnictwo podsumowujące jego wieloletnią działalność poetycką.
„Prezentuję moją drogę od czasu młodzieńczego buntu lat 70.tych XX wieku, przeciw opresyjnemu PRL-owi, poprzez odkrywanie przyjaźni, miłości i założenia rodziny, aż po dzisiaj.” „W tomie zamieszczono wiersze, które napisałem podczas licznych podróży po wszystkich kontynentach naszego pięknego świata….” - o tomiku mówi Józef Pless.
Zdjęcia z jubileuszowego wieczoru Józefa Plessa w Grudziądzu zobacz w naszej galerii:
Wieczór z wierszami Józefa Plessa, poety z Grudziądza, z oka...
Józef Pless - urodził się w Grudziądzu, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. To właśnie w naszym mieście napisał swoje pierwsze wiersze.
Józef Pless - poeta, prozaik, animator wydarzeń kulturalnych. Zainicjował partnerstwo pomiędzy Związkiem Literatów Polskich w Warszawie i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich w Szczecinie z Lübecker Autorenkreis und seine Freunde e.V. (Stowarzyszenie Pisarzy Niemieckich i ich Przyjaciół w Lubece).
- W 1988/1989 roku mieszkał w Berlinie Zachodnim by później osiedlić się w Lubece/Niemcy.
- W 1978 roku w Grudziądzu założył Teatr Poezji „Ja i Oni”, który zakończył działalność w chwili jego wyjazdu z Polski. W Teatrze był reżyserem, scenarzystą, scenografem i aktorem.
- W tym samym czasie publikował wiersze w polskich czasopismach literackich.
Wydał dotąd dziewięć tomików wierszy: „Partner tancerki czarnej“ (Lubeka 1996), „Obraz wyschniętych wód“ (Grudziądz 1998), „Pół na Pół” (Kraków 2001), „Codzienna lekcja historii” (Warszawa 2003) i „Lubeckie paciorki do syna’’ (2008 Warszawa - Petrykozy), „Madonny cudami słynące” Norbertinum Lublin 2010 i „Pro i Kontra” Nowy Świat Warszawa 2015 oraz w Niemczech ” Das Bild der ausgetrockneten Gewässer” (Obraz wyschniętych wód) Edition Museum Rade am Schloss Reinbek im Verlag Hans – Jürgen Böckel (Hamburg 2003) i w 2021 jubileuszowy tom pt. Józef Pless Wiersze 1970-2020.
Józef Pless jest też autorem czterech książek prozą: „Jaki tam ze mnie Volkswagen” Nowy Świat Warszawa 2006, „O Wojtku Siemionie” Print Partner Jakon SA Warszawa 2008, „Wieża Malowana” PIW Warszawa 2011 i nagrodzony w 2013 wyróżnieniem za najpiękniejszy album roku „Andrzej Sadzio Sadowski Scenograf” napisany wspólnie z Joanną Kasperską-Sadowską, wydany przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 2013 roku.
Jego utwory są publikowane w antologiach oraz czasopismach literackich. Tłumaczył poezję niemiecką na język polski i odwrotnie. Współpracował z czasopismami literackimi w Japonii, Niemczech, Francji, Anglii, na Litwie i w Polsce.
Jest laureatem nagród literackich w Polsce i w Niemczech. Prezentował swoją twórczość w Europie. Wielokrotnie brał udział w Warszawskiej i Ciechanowskiej Jesieni Poezji, Maju Poetyckim w Wilnie, Międzynarodowej Jesieni Poezji w Poznaniu, Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza i Międzynarodowej Sesji „Literatura Pogranicza Polski, Słowacji i Ukrainy oraz Krajów Ościennych”. Brał udział w Salonach Książki w Paryżu, Brukseli i Budapeszcie. Z Wojciechem Siemionem odbywał spotkania autorskie oraz uczestniczył w corocznych Międzynarodowych Dniach Sarbiewskiego na Mazowszu. W Lubece prowadził Salon Literacko-Muzyczny Józefa Plessa.
Zdjęcia z jubileuszowego wieczoru Józefa Plessa w Grudziądzu zobacz w naszej galerii:
Wieczór z wierszami Józefa Plessa, poety z Grudziądza, z oka...
