Region wodny Noteci (zlewnia tej rzeki) administrowany jest przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Wody Polskie” w Bydgoszczy. Na tytuł „Szkoły Przyjaznej Wodzie” trzeba było sobie zapracować systematyczną pracą i udowodnić, że jest się Aktywnym Błękitnym, czyli aktywnie działać na rzecz błękitnej planety.
Pracy było sporo
Zgodnie z regulaminem uczestniczące w programie szkoły musiały przeprowadzić minimum 2 lekcje o wodzie. W każdej szkole wyznaczono nauczycieli - koordynatorów, którzy od RZGW otrzymali niezbędne do przeprowadzenia lekcji materiały edukacyjne (scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, prezentacje itp.).
To też może Cię zainteresować
Uczniowie brali udział w zajęciach lub pokazach zorganizowanych przez partnerów programu - policję, WOPR lub straż pożarną. Każda szkoła wzięła udział w konkursie tematycznym wiedzy o wodzie. Po przeprowadzeniu zajęć szkoły wzięły udział w akcji „Strażnik Czystych Wód” polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych.
- Jednak niektóre szkoły wykazywały się znacznie większą aktywnością oraz kreatywnością, tworząc własne metody przekazywania bezcennej wiedzy o wodzie. Wodny konkurs mody, tworzenie transparentów, wycieczki mające na celu kontemplowanie przyrody… To tylko niektóre z tych działań – opowiada Damian Klich, specjalista w Zespole Komunikacji i Edukacji Wodnej RZGW „Wody Polskie” w Bydgoszczy.
Specjaliści z bydgoskiego RZGW odwiedzili wszystkie 16 szkół uczestniczących w programie „Aktywni Błękitni”, które rozsiane są w 5 województwach (takim obszarem administruje RZGW w Bydgoszczy). Oprócz tego, poza programem, zajrzeli do 4 innych szkół i 6 przedszkoli, co daje łącznie 26 placówek oświatowych, a w nich dziesiątki pasjonujących rozmów o wodzie z tysiącami młodych Aktywnych Błękitnych.
Program „Aktywni Błękitni” to także darmowe wycieczki dla uczniów i nauczycieli na obiekty hydrotechniczne „Wód Polskich” – w tym roku szkolnym na śluzę Okole w Bydgoszczy (Kanał Bydgoski) i na śluzę w Wieleniu (Noteć). Taka lekcja w praktyce i w terenie to zawsze spora atrakcja dla uczniów.
Te placówki otrzymały certyfikat Szkoły Przyjaznej Wodzie
- 1. Branżowa Szkoła I stopnia nr 6 w Bydgoszczy
- 2. Niepubliczna Szkoła Podstawowa dla Dzieci z Zaburzeniami Rozwojowymi w Bydgoszczy
- 3. Szkoła Podstawowa numer 2 w Gniewkowie
- 4. Szkoła Podstawowa w Miałach
- 5. Szkoła Podstawowa w Zacharzynie
- 6. Zespół Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy
- 7. Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy
- 8. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy dla Dziewcząt
- 9. Szkoła Podstawowa numer 3 w Grudziądzu
- 10. Szkoła Podstawowa numer 47 w Bydgoszczy
- 11. Szkoła Podstawowa w Lińsku
- 12. Szkoła Podstawowa w Brzoziu
- 13. Szkoła Podstawowa w Gościmcu
- 14. Szkoła Podstawowa nr 15 w Bydgoszczy
- 15. Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią.
* Ten całkowicie bezpłatny program skierowany jest do szkół podstawowych. Jego podstawowym celem jest edukacja wodna, w tym gospodarka wodna, właściwości wody, powódź, susza. Kolejna odsłona programu we wrześniu.
