Działanie to ma wpływać na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich przez zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi oraz promowanie obszarów wiejskich. Umożliwi rozwój tożsamości społeczności wiejskiej, zachowanie dziedzictwa kulturowego i specyfiki tych obszarów. Przykładem może być modernizacja świetlicy wiejskiej i siedziby OSP w Olesznie, gm. Wielgie.
Beneficjantem może być osoba prawna, to jest gmina, instytucja kultury, dla której organizatorem jest jednostka samorządu terytorialnego, organizacje, itp. instytucje. Pomoc finansowa może być przyznana, jeżeli projekt realizowany jest w miejscowości należącej do gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. Projekt musi być opisany w Planie Odnowy Miejscowości;
Maksymalna wysokość pomocy na realizację tych projektów w jednej miejscowości wynosi 500 tys. zł., zaś poziom pomocy finansowej z EFRROW - to 75 proc. kosztów kwalifikowanych.
Wójtowie zgromadzeni w konwencie zarekomendowali Zarządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego kryterium regionalne przydziału środków, polegające na tym, by dwa dodatkowe punkty przyznać tym gminom, które wnioskują o dofinansowanie nie większe niż 400 tys. złotych.