Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek - czym jest dla katolików? Jak uczestniczyć w Mszy Wieczerzy Pańskiej podczas pandemii? [GODZINY TRANSMISJI]

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
W Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej kapłan obmywa stopy 12 osobom. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus obmył stopy 12 apostołom.
W Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej kapłan obmywa stopy 12 osobom. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus obmył stopy 12 apostołom. Tomasz Hołod
Wielki Czwartek to wyjątkowy dzień w Kościele katolickim. Rozpoczyna on Triduum Paschalne. Wyjaśniamy, co symbolizują obrzędy, sprawowane w Wielki Czwartek i jak można uczestniczyć tego dnia we mszy św. w czasie pandemii.

Wielkanoc to najważniejsze święta dla każdego katolika, które upamiętniają zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Niedzielę Wielkanocną, zwaną również Wielką Niedzielą, poprzedza Triduum Paschalne. Przez trzy doby: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.

To też może Cię zainteresować

Biskupi sprawują Mszę Krzyżma Świętego

Z Wielkim Czwartkiem związane są liczne obrzędy, sprawowane w kościołach od wieków. Wiele z nich ma charakter symboliczny.

W Wielki Czwartek przed południem odprawiana jest tzw. Msza Krzyżma Świętego. Nie należy ona do Triduum Paschalnego. Msza Krzyżma może się odbyć tylko w katedrze, a nabożeństwo to sprawowane jest przez biskupa, któremu towarzyszą inni kapłani. Podczas Mszy Krzyżma następuje odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

Podczas Mszy Krzyżma Pańskiego święci się:

  • krzyżmo
  • olej chorych
  • olej katechumenów

Krzyżmo to oliwa zmieszana z wonnym balsamem używana do niektórych sakramentów, między innymi chrztu i bierzmowania.

Osoby, które przystępują do Komunii Św. w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma, mogą przyjąć ją ponownie podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne

Wieczorna msza święta, odprawiana wieczorem w Wielki Czwartek, rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest to Msza Wieczerzy Pańskiej. Sprawuje się ją na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, która według Ewangelii odbyła się przed aresztowaniem Chrystusa, a w której uczestniczył Jezus i 12 apostołów. Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanowił sakramenty Kapłaństwa i Eucharystii.

Msza Wieczerzy Pańskiej jest jedyną mszą odprawianą w Wielki Czwartek we wszystkich kościoła. Podczas nabożeństwa wierni śpiewają „Chwała na wysokości Bogu”, a pieśni towarzyszy bicie dzwonów. Po odśpiewaniu hymnu wszystkie milkną. Ich dźwięk wierni usłyszą dopiero podczas nabożeństwa Wigilii Paschalnej.

W Wielki Czwartek w niektórych kościołach kapłan obmywa stopy dwunastu osobom. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus obmył stopy 12 apostołom. Ten obrzęd nazywany Mandatum symbolizuje uniżenia i pokory Jezusa wobec człowieka.

Po liturgii Jezus Chrystus przeniesiony do ciemnicy

W Wielki Czwartek po zakończeniu liturgii Eucharystia jest przenoszona z tabernakulum do tzw. ciemnicy (to specjalnie przygotowana kaplica). Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas przeniesienia Eucharystii wierni śpiewają hymn „Sław języku tajemnice”, a w kościele rozlegają się kołatki.

W Wielki Czwartek po mszy św. zdejmuje się z ołtarza obrus, mszał, krzyż i świecie. Pusty ołtarz to symbol odejścia Jezusa, odarcia Go z szat i pozostawienia w samotności. Jeśli w świątyni pozostały krzyże, są one zasłaniane.

Przerwa świąteczna w szkołach – od Wielkiego Czwartku

Wielki Czwartek nie jest dniem wolnym od pracy, choć w szkołach tradycyjnie rozpoczyna przerwę świąteczną. Trwa ona do wtorku po Wielkanocy (włącznie).

W Wielki Czwartek nie ma ścisłego postu. Obowiązuje on wiernych w Wielki Piątek.

Pandemia – Episkopat apeluje o przestrzeganie obostrzeń

W związku z trwającą pandemią koronawirusa Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował do kapłanów i wiernych o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, należy pamiętać o konieczności zachowania dystansu społecznego, zakrywania maseczką ust i nosa, dezynfekcji dłoni i przestrzeganiu zasad higieny w obiektach sakralnych.

Obecnie w kościołach może przebywać maksymalnie 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. Wytyczne te obowiązują do 9 kwietnia 20201.

Tu obejrzysz transmisję Mszy Wieczerzy Pańskiej

Wierni, którzy pozostaną w domach, mogą uczestniczyć w Wielki Czwartek we Mszy Wieczerzy Pańskiej dzięki transmisjom w telewizji lub internecie. Z powodu pandemii biskupi udzielili dyspensy od osobistego udziału we mszy św.

Wielki Czwartek – transmisje w telewizji

  • godz. 18 – transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej w TVP
  • godz. 18 – transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej w TVP Polonia
  • godz. 18 – transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem Ojca Świętego Papieża Franciszka w Telewizji Trwam
  • godz. 18.30 – transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej w Telewizji Republika

Wielki Czwartek – transmisje w radiu

  • godz. 18 – transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej – Jedyna Polskie Radio
  • godz. 18 - transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej – Radio Niepokalanów

Godziny transmisji mszy świętych podajemy za msze.info

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska