Wielki Tydzień 2024 - kiedy trzeba iść do kościoła?
Niedziela Palmowa to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Rozpoczyna okres duchowego przygotowania do Wielkanocy. Tego dnia katolicy idą do kościoła, by zgodnie z tradycją święcić palmy.
Niedziela Palmowa kończy czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna odliczanie ostatnich 7 dni Wielkiego Postu, który jest oczekiwaniem na Wielkanoc. Ten dzień - zarówno dawniej, jak i obecnie - wprowadza wiernych w atmosferę wydarzeń Wielkiego Tygodnia, zapowiadających śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
Najważniejszym momentem Wielkiego Tygodnia, jak i całego roku liturgicznego, jest Triduum Paschalne. To czas od wieczornej mszy w Wielki Czwartek i do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania.
Poniedziałek, wtorek i środa to dni poświęcone pojednaniu, czas, by się udać do konfesjonału na spowiedź.
W Wielki Czwartek w kościołach milkną dzwony a do końca Wielkiego Tygodnia używa się drewnianych kołatek czy "klekotek".
W Wielki Piątek od samego rana gospodyni podnosiła pierzyny i smagała domowników po nogach rózgą, mówiąc "Boże rany Boże rany mój Jezu Kochany”. Tego dnia całe rodziny odwiedzają Grób Pański.
W Wielką Sobotę praktykowany jest zwyczaj święcenia potraw. Wierni przynoszą w pięknie przystrojonych koszykach pokarmy, w których nie powinno zabraknąć baranka, symbolizującego Chrystusa.
Wielki Tydzień 2024 - kiedy trzeba iść do kościoła?
Wielki Tydzień w 2024 r. wypada w następujące dni:
- Niedziela Palmowa - 24.03.2024 r. - ukazuje opis Męki Pańskiej i wprowadza w tematykę golgoty, tego dnia wierni idą do kościoła, by poświęcić palemki;
- Wielki Poniedziałek - 25.03.2024 r. - upamiętnia ostatnie chwile Jezusa przed śmiercią na krzyżu;
- Wielki Wtorek - 26.03.2024 r. - tego dnia chrześcijanie w kościele słyszą zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się św. Piotra, czyta się też fragment Ewangelii św. Jana o Ostatniej Wieczerzy;
- Wielka Środa - 27.03.2024 r. - tego dnia chrześcijanie wspominają pamiątkę wydania Jezusa za 30 srebrników, w kościele odczytuje się fragment Ewangelii wg. św. Mateusza o jego zdradzie;
- Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to Triduum Paschalne - 28-30.03.2024 r., w sobotę wierni idą ze święconką do kościoła;
- Niedziela Wielkanocna - 31.03.2024 r. - chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Chrystusa.
Wiele osób zastanawia się, w które dni Wielkiego Tygodnia trzeba iść do kościoła? Czy wiernych obowiązuje codzienne uczestnictwo we Mszy świętej? Sprawdź:
Wielki Tydzień 2024. Kiedy trzeba iść do kościoła? W które dni przed Wielkanocą trzeba uczestniczyć we Mszy Świętej?
Kiedy trzeba pójść do kościoła w Wielki Tydzień? Czy do kościoła trzeba chodzić codziennie? Odpowiedź znaleźć można w kanonie 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim:
Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych.
Oznacza to, że według Kodeksu Prawa Kanonicznego w Triduum Paschalne, a więc w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie ma obowiązku uczestniczenia we mszach świętych i nabożeństwach. Niedziela wielkanocna jest natomiast dniem obowiązkowym - w Niedzielę Wielkanocną uczestnictwo w mszy jest obowiązkowe.
- W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:
- wszystkie niedziele
- 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli
- Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
- 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
- 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia - Boże Narodzenie