
Wielka Środa - tego dnia chrześcijanie wspominają pamiątkę wydania Jezusa za 30 srebrników, w kościele odczytuje się fragment Ewangelii wg. św. Mateusza o jego zdradzie. Nie ma obowiązku uczestniczenia we mszach świętych i nabożeństwach.

TRIDUUM PASCHALNE
Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to Triduum Paschalne. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego w Triduum Paschalne, a więc w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie ma obowiązku uczestniczenia we mszach świętych i nabożeństwach.
W Wielki Czwartek w kościołach na całym świecie celebrowana jest tylko jedna uroczysta msza - tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę Pańską.

WIELKI PIĄTEK
Wielki Piątek to jedyny dzień w całym roku liturgicznym, gdy nie odbywa się Msza Święta. Nie udziela się także sakramentów za wyjątkiem namaszczenia chorych. W kościołach odprawiana jest tylko liturgia Męki Pańskiej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

WIELKA SOBOTA
W Wielką Sobotę - ostatni dzień Triduum Paschalnego - także nie odbywa się Msza Święta. Tego dnia kościół milczy, wierni skupiają się przy Grobie Pańskim na modlitwie i adoracji Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę wierni święcą pokarmy - to tzw. święconka - oraz odwiedzają Grób Pański.