MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie ćwiczenia wojskowe na Wiśle. Żołnierze NATO w Chełmnie [zdjęcia]

Monika Smól
Monika Smól
Wielkie ćwiczenia wojskowe na Wiśle w Chełmnie - we wtorek (17 maja) oficjalny pokaz pokonania przeszkody wodnej.
Wielkie ćwiczenia wojskowe na Wiśle w Chełmnie - we wtorek (17 maja) oficjalny pokaz pokonania przeszkody wodnej. 15BZ
Wydzielone siły z jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Polsce zrealizują przemieszczenie po drogach północnej i centralnej Polski. Właśnie przebywają w Chełmnie, gdzie ich celem jest pokonanie przeszkody wodnej na Wiśle w Chełmnie.
od 16 lat

Wielkie ćwiczenia wojskowe potrwają we wtorek (17 maja) od godz. 9 do 13 i zostaną zrealizowane w okolicy mostu na Wiśle w Chełmnie.

Przygotowując się do przemieszczenia, żołnierze dokonali analizy i możliwości przerzutu sił i sprzętu do wskazanego rejonu. W trakcie przemieszczania się po drogach publicznych dowódcy pododdziałów doskonalić będą praktyczne umiejętności podwładnych w zakresie sprawnego i bezpiecznego poruszania się w zwartych kolumnach, szczególną uwagę zwracając na zachowanie określonych wcześniej warunków bezpieczeństwa.

Głównym celem zajęć zgrywających jest pokonanie rzeki Wisły w okolicach miejscowości Chełmno. Pododdziały pokonywać ją będą na kilka sposobów (płynąc, po moście pontonowym, po dnie rzeki). Ponadto, jednostki dywizji otrzymają wsparcie z powietrza.

Ćwiczenie realizowane jest przy wsparciu wojsk sojuszniczych, a jednym z jego kluczowych elementów jest zaprezentowanie współdziałania między sojusznikami w NATO przed wysokimi rangą oficjelami z NATO, którzy będą uczestniczyć w VIP Day. Dla gości przygotowano też pokaz statyczny sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu dywizji i eFP (enhanced forwad presence battle group Poland).

Polska uczestniczy w inicjatywie NATO eFP - wzmocnionej Wysuniętej Obecności (ang. enhanced Forward Presence). Główną jej siłę stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania. Działania wszystkich grup koordynowane są przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód, sformowaną w Elblągu.

Polska odgrywa w inicjatywie eFP szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest też państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, a także tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP. Na co dzień „polska” grupa eFP współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. eFP w Polsce to doskonały przykład dobrej współpracy sojuszniczej i partnerskiej Polski i USA w ramach NATO.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska