Gazeta Pomorska

Wielkie święto szkoły w Ludzisku. Były wspomnienia i łzy wzruszenia [zdjęcia]

W minioną niedzielę społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana z Ludziska w Ludzisku świętowała jubileusz 170-lecia wzniesienia budynku placówki oraz 60-lecie

Dariusz Nawrocki

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/38] Następne

Wielkie święto szkoły w Ludzisku. Były wspomnienia i łzy wzruszenia [zdjęcia]

W minioną niedzielę społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana z Ludziska w Ludzisku świętowała jubileusz 170-lecia wzniesienia budynku placówki oraz 60-lecie nadania imienia patrona.

Wielkie wrażenie na przybyłych zrobił film, w którym absolwenci wspominali stare, dobre szkolne czasy. Wiele ciepłych słów padło pod adresem Marii Wrzecionowej, która kierowała szkołą od 1946 do 1968 roku.

Najstarsze wzmianki o istnieniu szkoły w Ludzisku pochodzą z 1763 roku. Była to placówka parafialna, która obejmowała również dzieci z Markowic. Badacze losów Jana z Ludziska (patrona szkoły) przekonują jednak, że także on w połowie XV wieku pobierał nauki w swojej miejscowości.

W 1848 roku postawiono budynek szkoły w Ludzisku. Gmach został rozbudowany w latach 1957/58. Rolnicy zobowiązali się nawet do opodatkowania na rzecz rozbudowy (50 zł od ha). Pracowali też w czynie społecznym. 21 listopada 1957 roku szkoła przyjęła imię Jana z Ludziska.

W latach 1965-1966, znowu dzięki mieszkańcom, szkoła wzbogaciła się o nowy pawilon. Kolejna rozbudowa szkoły nastąpiła w latach 1995-1997.

Budynek, który wzniesiono 170 lat temu, jest dziś w rękach prywatnych. Wnętrza nowej szkoły - co mocno podkreślają absolwenci - prezentują się wspaniale. Dodają, że wiejska szkoła w Ludzisku jest tak wyposażona, że śmiało może pod tym względem rywalizować z miejskimi placówkami.

Polecamy