Kodeks rodzinny i opiekuńczy to akt normatywny będący podstawowym źródłem polskiego prawa rodzinnego, w sposób kompleksowy regulujący stosunki rodzinne. To właśnie tam znajdziemy wszystkie prawa i obowiązki poszczególnych członków rodziny.
Pieniądze jakie otrzymało dziecko w ramach prezentu należy do dziecka. Jednak zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego to rodzice sprawują nad nimi zarząd do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.
Przeczytaj również:Tych rzeczy nie może robić osoba nieletnia. Na liście między innymi duże zakupy!
Podsumowując kodeks rodzinny i opiekuńczy mówi, że rodzice, jako prawni opiekunowie, jedynie zarządzają majątkami swoich pociech.
Zarządzanie to jednak nie to samo, co posiadanie. Jeśli rodzice wydaliby spore sumy pieniądze niezgodnie z wolą dziecka, jest to przywłaszczenie.
Warto wiedzieć, że osoby poniżej 13 roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych,co znaczy, że nie mogą samodzielnie zawierać umów, takich jak umowa sprzedaży w sklepie. Ale po ukończeniu 13 roku życia uzyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a tym samym można bez zgody rodzica rozporządzać swoim zarobkiem. Wyjątkiem są rzadkie sytuacje, gdy sprzeciwi się temu sąd rodzinny.
Tyle dawaliśmy do kopert na komunie w 2023 roku - przykłady
W poniższej galerii zobaczcie, ile w tym roku trafiło do kopert w ramach prezentu na komunię. Mamy przykłady od tegorocznych gości:
