Parafia w Czersku istnieje prawdopodobnie od XII w., a już w XIV w. zajmowała rozległe tereny, obejmujące nie tylko Czersk, ale i m.in. Malachin, Mokre, Zapędowo, Rytel, Legbąd, Łąg i Będźmierowice.
W XIX w. odłączyły się niektóre miejscowości, takie jak Łąg i Rytel. W całej swojej historii Czersk posiadał kościoły, najpierw drewniane, a od 1845 r. murowany. - Po 65 latach rozebrano go, myśląc o następnych pokoleniach - mówiła podczas uroczystości Halina Czapiewska, przewodnicząca rady parafialnej.
Czersk w owym czasie rozwijał się niezwykle prężnie. Powstawały nowe fabryki, rodził się przemysł, a do miasta za pracą przyjeżdżało wielu nowych mieszkańców.
Kościół p.w. św. Marii Magdaleny wybudowano w latach 1910-1913 z czerwonej cegły na planie krzyża łacińskiego, w stylu neogotyckim. Budowę w 1910 r. rozpoczął ks. Józef Wysocki, dziekan tucholski, a przejął w 1911 r. i skończył w 1913 r. ks. Kazimierz Sprengel, szambelan papieski. Konsekracja świątyni była właśnie w 1913 r.
Wyjątkowym zabytkiem sztuki sakralnej jest ołtarz główny p.w. Trójcy Świętej, który ufundował w 1611 r. opat cysterski Feliks Kos dla katedry peplińskiej, a w 1845 r. przekazano go parafii czerskiej. Obraz namalował sam Herman Han.
Z okazji jubileuszu do kościoła trafiły relikwie błogosławionego Jana Pawła II. Wprowadził je do kościoła biskup pelpliński Ryszard Kasyna. To była pierwsza wizyta biskupa w Czersku. Kontemplował czerski kościół, ale w swojej homilii poruszył też wątpliwości towarzyszące niektórym wierzącym, którzy mówią, że "wolą być na łonie przyrody, by tam spotkać Pana Boga“. - Pan Bóg nie potrzebuje tych murów ani ozdób, które rzucają się w oczy - mówił. - Potrzebuje ich dla nas, bo nas zna i wie, że jako istoty duchowo-materialne, zwracamy też uwagę na sprawy materialne.
Więcej wiadomości z Czerska
Czytaj e-wydanie »