Jaki napis widnieje na średniowiecznym dzwonie? Co oznacza symbol rumaka z rybim ogonem? Odpowiedzi na te, i inne pytania przynosi film autorstwa dr hab. Piotra Bireckiego, dr Barbary Łaukajtys oraz Marcina Łaukajtysa, który przedstawia ciekawostki dotyczące jednej z podtoruńskich wsi - Dźwierzna.
Tropiciele historycznych zagadek, mogą poznać choćby historię XIII-wiecznego kościoła.

- Tutejszy ołtarz chroni cenny obraz przedstawiający Przemienienie Pańskie, który został ufundowany w połowie XVII wieku przez Hiacynta Balcerowicza. To cudowny obraz - opowiada w filmie dr hab. Piotr Birecki. - Stare książki i kroniki mówią o tym, że wielu pielgrzymów przychodziło do kościoła w Dźwierznie, aby otrzymać łaski od Chrystusa, którego widzimy na obrazie. Sam obraz jest starszy niż ołtarz.
Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas
- Marzy mi się, aby tego rodzaju filmy były wykorzystywane w szkołach podczas edukacji historycznej i stanowiły multimedialny dodatek do podręczników historii w naszym regionie - powiedziała podczas premiery dr Barbara Łaukajtys.
Opowieść o Dźwierźnie to czwarta część projektu, który realizują historycy. Poprzednie opowiadały o pobliskiej Chełmży i jej katedrze. Są szanse na ciąg dalszy.
Można kręcić kolejne filmy po kolejnych miejscowościach, albo pomyśleć o filmie 45-minutowym, który mówiłby o historii całej gminy i w którym zagraliby sami mieszkańcy - powiedział dr hab. Piotr Birecki.
Polecamy też: ** Sołtys Łochowa nakręcił film o historii swojej wsi**
W Dźwierznie można zobaczyć nie tylko zabytkowy kościół, znajdował się tutaj także dwór z folwarkiem. To właśnie w Dźwierznie znajdowała się eksperymentalna hodowla owiec - merynosów.
