Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiktor jest ciężko chory. Rodzice z Łącka proszą o pomoc

red
Borys ma dopiero 4 miesiące, a już zmaga się z bardzo ciężką chorobą. To ostra białaczka limfoblastyczna
Borys ma dopiero 4 miesiące, a już zmaga się z bardzo ciężką chorobą. To ostra białaczka limfoblastyczna Nadesłane
Wiktor ma dopiero 4 miesiące, a już zmaga się z bardzo ciężką chorobą. To ostra białaczka limfoblastyczna.

- Obecnie rozpoczął chemioterapię i potrzebuje opieki 24 godziny na dobę. W domku czeka na niego brat, który ma 2 latka i nie rozumie, że mamy nie ma przy nim, że jego braciszek walczy o życie. Aby widywać drugie dziecko i zapewnić mu w miarę normalne dzieciństwo w tej strasznej sytuacji rodzina potrzebujemy wsparcia finansowego. Dlatego prosimy o pomoc finansową. Nie każdy ma tyle szczęścia co my - apelują członkowie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Łącko, którzy organizują zbiórkę pieniędzy dla rodziny Boryska.

Stowarzyszenie zamierza z całej kwoty zebranej w trakcie Dnia Łącka oraz z darowizn zapłacić za pobyt rodziców z dzieckiem w czasie leczenia. Proszą o wsparcie również naszych Czytelników. Pieniądze można wpłacać na konto stowarzyszenia: SGB Bank Spółdzielczy w Pruszczu Pomorskim (Nr konta: 84-8170-1034-0052-6177-2000-0020 z "Białaczka").

Cała zebrana kwota zostanie przeznaczona na opłacenie rachunków za leczenie i opiekę.

22 maja szkoła podstawowa w Kościelcu uroczyście obchodziła 185-lecie istnienia i 20-lecia nadania imienia Armii Krajowej.Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowym kościele. Następnie przed szkołą odbył się apel pamięci. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą nadanie placówce imienia Armii Krajowej. - 185 lat szkoły w Kościelcu to 8, może 9 pokoleń wychowanków, setki, a nawet tysiące absolwentów, kilkudziesięciu pedagogów, rzesze rodziców, niezliczona liczba rad pedagogicznych, wystawionych ocen, odbytych konkursów, występów, wycieczek, spotkań rozmów, et cetera et cetera - mówiła w trakcie uroczystej akademii Dorota Tulibacka, dyrektor szkoły w Kościelcu.Z okazji jubileuszu młodzież przygotowała bardzo bogaty program artystyczny. Były wspomnienia, występy taneczne oraz wokalne.Budynek został oddany do użytku w 1834 roku. Miał wówczas jedną klasę dla 40 uczniów i mieszkanie dla nauczyciela.W latach 1858-1866 do szkoły uczęszczało około 100 uczniów, w 1877 - 180, w 1906 - 250, a aktualnie 192 (w tym przedszkolaki).Warto podkreślić, że najsłynniejszym absolwentem szkoły jest kardynał Józef Glemp. Często ją odwiedzał. Do dziś istnieje tu Izba prymasowska.

Szkoła w Kościelcu ma już 185 lat! [zdjęcia, wideo]

Bardzo uroczysty charakter miał jubileusz 110-lecia Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości. Tego dnia szkole nadano nowy sztandar, a w murach szkolnego holu złożono kapsułę pamięci. Znalazły się w niej między innymi: aktualny numer "Gazety Pomorskiej" i "Wiadomości Pakoskich", trzy wiersze o szkole, monety (wraz z wykazem, co można za nie kupić w 2019 roku), list do przyszłych pokoleń, rysunek szkoły, zdjęcie i podpisy gości obecnych na jubileuszu, a także aktualna fotografia pracowników "Estkowskiego". Oddany do użytku w 1909 roku nowoczesny na ówczesne czasy, wyposażony w wodę i centralne ogrzewanie budynek był zwieńczeniem wielowiekowej tułaczki pakoskiej oświaty. - Nasza jubilatka jest bowiem spadkobierczynią Katolickiej Szkoły Ludowej, która przez cały XIX wiek nie miała siedziby, a uczniowie wędrowali po klasach rozmieszczonych w wielu punktach miasta - przypomniała w trakcie uroczystości Mariola Szlyfarska, dyrektor szkoły. Podkreśliła, że mieszkańcy świętują dziś nie tylko 110-lecie istnienia budynku, ale również 195-lecie funkcjonowania szkoły w Pakości. - Na przestrzeni wieków szkoła się zmieniała, doświadczała wielu reform, była świadkiem przemian, które dokonywały się na świecie, w Polsce i w Pakości. Lecz jedno co jest niezmienne to fakt, że od 1925 roku patronuje jej wielkopolski pedagog Ewaryst Estkowski. Właśnie to imię człowieka otwartego na zmiany, szanującego dzieci, wytyczało nam kierunki działania i określało miejsce tej szkoły - mówiła pani dyrektor. Zwróciła uwagę na fakt, że karty szkolnych kronik obfitują w informacje o jej uczniach i nauczycielach. Znajduje się w niej ponad stuletnia historia harcerstwa, liczne sukcesy naukowe i sportowe, łącznie z mistrzostwem Polski w piłce ręcznej w 1954 roku. Jest też informacja o tym, że szkoła reprezentowała Polskę w trakcie europejskiego wysłuchania młodzieży w Luksemburgu w 2017 roku. - Dzisiaj szkoła znalazła się w szczególnym momencie. Bowiem w tym roku kończy się rozdział gimnazjum, a otwiera kolejny, ponownie jako szkoła podstawowa. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie przychylność obecnych władz samorządowych, które nie pozwoliły nam zniknąć z mapy szkół gminy Pakość podczas ostatniej reformy - stwierdziła otrzymując za to od przybyłych burzę oklasków. W trakcie uroczystości był czas na wspomnienia, podziękowania i życzenia. Były też wspaniałe występy artystyczne młodzieży. Całość zakończył szkolny piknik, w trakcie którego uczniowie wypuścili w niebo 110 kolorowych balonów. <script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/f1ae296d-d096-5991-694b-25ded24ce5c6,246265b9-50a4-ff91-658f-a24ac1b47290,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Szkoła Podstawowa im Ewarysta Estkowskiego w Pakości ma już ...

Zobacz nasz nowy program: "Dojrzalsi" (odcinek 4)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska