Czytaj też: Windykacja Bydgoszcz. Firmy z tej branży szantażują dłużników?
- W SMS-ie z firmy Intrum Justitia był podany numer mojej sprawy windykacyjnej, DS0065817601, i konta, na które muszę przelać pieniądze. W pierwszej chwili uwierzyłam, ale po chwili ochłonęłam. Nie robię zakupów na raty, nie biorę kredytów i wszystkie rachunki płacę na czas. Ponadto wiadomość przyszła na komórkę na kartę, która nie jest przypisana na moje nazwisko. Wtedy domyśliłam się, że to może być jakiś blef. Co, jeśli ktoś dostanie podobnego SMA-a, przestraszy się i zapłaci? - pyta pani Anna.
Warszawska spółka Intrum Justitia prowadzi windykację wierzytelności. Na swojej stronie internetowej chwali się, że jest wiodącą europejską firmą w tej branży. Jednak, gdy przejrzymy fora internetowe, tak pięknie już nie jest. Znajdziemy historie podobne do tych, jaką opowiedziała nam mieszkanka Solca Kujawskiego. Są też wpisy zaczynające się od słów „Błagam, pomóżcie mi, mam problem z Intrum Justitia”.
Intrum Justitia w UOKiK
Okazuje się, że metody postępowania tej firmy zaniepokoiły już również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - W 2010 roku nałożyliśmy na spółkę karę w wysokości 220 tysięcy złotych za wywieranie niedpouszczalnej presji na dłużników i wysyłanie do nich pism, które mogły wprowadzać w błąd - informuje Artur Kosim z UOKiK.
- Postępowanie w tej sprawie trwa, nie zostało zakończone, wnieśliśmy odwołanie od tej decyzji - twierdzi Katarzyna Nadaj z Intrum Justitia. Dodaje: - Po przeanalizowaniu sprawy czytelniczki „Pomorskiej”, podjęliśmy decyzję o usunięciu jej numeru telefonu z naszej listy kontaktowej. Co prawda, został pozyskany od dłużnika, ale od dłuższego czasu nie był aktualizowany, dlatego mógł zostać przypisany innej osobie.
Czego nie wolno windykatorowi?
Nie ma on prawa wejść do domu dłużnika. Nie może rozmawiać o jego problemach z osobami trzecimi, np. sąsiadami, przełożonymi w pracy. Nie ma prawa wpisać go na jakąkolwiek „czarną listę dłużników”. A, gdy windykator tak właśnie postępuje, należy zawiadomić jego przełożonego, policję lub bezpośrednio prokuraturę. W razie zastrzeżeń do postępowania windykatorów można też liczyć na pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów oraz organizacji pozarządowych - Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Bezpłatne porady są również udzielane pod numerem telefonu 800 800 008.
