
Płyty winylowe w PRL-u
Polski rynek muzyczny również cieszył się dużym zainteresowaniem, choćby takich zespołów jak Oddział Zamknięty, Turbo, Dżem, TSA, Kat czy Rezerwat. W czasach PRL najwytrwalsi fani potrafili czekać na nie w kolejkach długie godziny.

Kasety magnetofonowe z XX wieku
W latach 80. i 90. również kasety magnetofonowe były nieodłącznym elementem kultury popularnej, a dziś, w dobie nostalgii za vintage, przeżywają swoje drugie życie. Szczyt popularności osiągnęły w ostatnich dekadach PRL-u. Dla wielu stanowią one nie tylko nośnik dźwięku, ale także cenny obiekt kolekcjonerski, niosący ze sobą wartość sentymentalną oraz kulturową. Wśród miłośników muzyki, zarówno tych z dawnych lat, jak i młodszego pokolenia, widać rosnące zainteresowanie tym formatem.

Magnetofn szpulowy kasetowy
Wrocław, listopad 1978 rok. Fragment wystawy Zakładów Radiowych Kaprzaka. Kasety magnetofonowe mają swój początek w nieporęcznych magnetofonach szpulowych. Wykorzystywały jako nośnik dźwięku taśmę magnetyczną nawiniętą na dwie szpule.

Popularność kaset magnetofonowych
W epoce przed cyfryzacją kasety magnetofonowe były nie tylko popularnym, ale często jedynym dostępnym nośnikiem muzyki. Umożliwiały słuchanie ulubionych utworów w dowolnym miejscu i czasie, na przykład za pomocą walkmanów, co czyniło je niezwykle popularnymi wśród miłośników muzyki.